İtalya'nın Mardin'i: Mağara Şehri Matera

20.04.2022 / Seyahat / Kültür / Sanat

İtalya güzel kültürel şehirlerle doludur. Ve çoğu insan Roma, Floransa ve Venedik'e aşina olsa da, keşfedilecek birçok gizli mücevher var.

İtalya'nın Mardin'i: Mağara Şehri Matera

Matera da bu cevherlerden biri kuşkusuz. Bu güney İtalya kasabası Basilicata bölgesinde yer alır ve Sassi olarak da bilinen inanılmaz mağara evleriyle tanınır.

Bölgeye özgü kireçli taşa oyulmuş bu konutlar, yıllar içinde bir dizi dönüşüm geçirmiş küçük mağaralardır. Bu tarih öncesi mağara evleri, 1950'lerin ortalarına kadar, sakinlerin kötü sağlık koşulları nedeniyle tahliye edildiği zamana kadar iskan edildi. 1980'lerin sonlarında Sassi yeniden canlandı ve otellere, misafirhanelere, sanat galerilerine ve kültür merkezlerine dönüştürüldü. Matera, zafere dönüşünü sağlamlaştırmak için 2019'da Avrupa Kültür Başkenti seçildi.

Bilim adamları, bu mağara evlerinin ilk ne zaman oluştuğuna tam olarak emin olmasalar da, kasabanın MÖ 10. binyıl kadar erken bir tarihte yerleştiğine inanılıyor. Bu, Matera'yı dünyanın sürekli yerleşime açık en eski yerlerinden biri yapar. Matera tarih boyunca Yunanlılar, Romalılar, Bourbonlar ve daha birçokları tarafından işgal edilmiştir. Matera'nın eşsiz güzelliği, Hollywood tarafından James Bond 25 No Time to Die, Wonder Woman ve The Passion of Christ gibi filmlerde de kullanıldı.

Bugün Matera, Sassi'yi içeren antik şehir ile modern şehir arasında bölünmüştür. Sassi, neredeyse yenilenmenin bir sembolü olarak, kasabanın yukarısındaki kayalık bir çıkıntıda oturuyor. Bir zamanlar yoksulluk içinde olan bu konutlar şimdi yeniden doğdu. Gelişen bir sanat topluluğu ve turizm merkezi ile Matera, güney İtalya'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ve geleceğe doğru ilerlerken tarihin nasıl korunabileceğinin bir örneği.

Avrupa Kültür Başkenti Matera galeri