Su Altındaki Venedik'in Trajik Güzelliği

20.12.2019 / Seyahat / Kültür / Sanat

Venedik’teki su baskınlarının gündelik yaşama etkisini kareleyen fotoğrafçı Natalia Elena Massi, sular şehrinin farklı yönünü ortaya koydu.

Su Altındaki Venedik'in Trajik Güzelliği

Geçtiğimiz günlerde Venedik genelinde korkunç su baskınları yaşanmış ve acil durum ilan edilmişti. Dünya genelinde uzaktan takip edilen bu hususta en büyük yardım Venedik halkından geldi ve bölgenin ve turistlerin güvenliği için büyük bir topluluk oluşturuldu.

Her ne kadar bir süre için zorlayıcı ve hayatı durduran bir olay olsa da, can kaybı yaşanmadığı için herkes için güzel bir hatıra oluşturdu. Fotoğrafçı Natalia Elena Massi içinse bu büyüleyici sahne bulunmaz bir fırsattı ve eline kamerasını aldığı gibi harekete geçti.

Karşılaşacağı zorluklardan habersiz bir şekilde şehri gezmeye başlayan Massi, San Marco Meydanı’ndan küçük geçitlere kadar insanların normal zamanlarda hiç boş bırakmadığı pek çok imgeyi, yardım için koşuşturan Venedikliler ve meraklı turistlerle birlikte yakalayarak bu rüya şehirde başka bir ruh yakaladı. Özellikle topluluğun içinde bulunduğu hissiyat ve davranışlardan fazlasıyla etkilendiğini ifade eden sanatçı o unutulmaz günleri şöyle anlatıyor:

Dizlerinize kadar gelen su içinde saatlerce yürüdüğünüzü hayal edin. Hatta bazı yerlerde derinlik daha da arttığını ve üzerine botunuzun da yırtıldığını düşünün. Bu gerçekten benim içim oldukça zor oldu ama sele mağlup olmayan inanılmaz insanlarla, gururlu ve cesur erkeklerle tanıştığım için motivasyonumu yüksek tutabildim. Çoğu dükkan kapalıydı. İnsanlar suyu pompalayarak ve gelgitleri kontrol altında tutarak bölgeleri korumaya çalışıyorlardı. Gelgit seviyesini görsel olarak kontrol etmek için birçok erkek giriş kapısının kenarlarında kaldı. Muhteşem anlardı.

Massi’nin çektiği fotoğraflar her ne kadar etkileyici olsa da, bu sel seviyelerinin yaygınlaşabileceği hususunda üzücü bir hatırlatma görevi de görüyorlar. Bu önemli anları ölümsüzleştiren kareler dizisi korku, hüzün, umut ve heyecanı barındırarak geleceğe iletilmeyi bekliyor.