Kraliçe Ziyafet Çekerken, Hindistan'da Kıtlıktan Milyonlarca İnsan Öldü

08.08.2023 / Tarih / Genel

1876-1878 yılları arasında meydana gelen Büyük Hint Kıtlığı, resmi verilere göre 8.2 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Kraliçe Ziyafet Çekerken, Hindistan'da Kıtlıktan Milyonlarca İnsan Öldü

O yıllarda Hindistan, Afrika ve Asya'nın diğer bölgelerinde baş gösteren şiddetli kuraklık, özellikle Hindistan'ın güney ve güneybatısında birçok farklı nüfusu barındıran bölgelerde çok kötü hasatlara yol açtı. Süreç hızla kuzey bölgelerine de etkisi altına aldı.

O dönem (British Raj Dönemi), İngiltere’ye resmi olarak bağlı bir sömürge devlet olan Hindistan’ın kendi halkına sunabileceği destek sınırlıydı. Bu süre zarfında İngiliz yetkililer kıtlığı dış dünyadan örtbas etti. Hindistan halkı açlıktan ölürken, Kraliçe Victoria'nın taç giyme törenini kutlamak için 60.000 kişilik bir ziyafet bile düzenlendi.

Hal böyleyken ihtiyacı olan insanlara ulaşılamadı ve bu büyük kıtlık, resmi olmayan verilere göre on milyonu aşkın ölüme yol açtı. Bazı insanlar aşırı açlıklarını gidermek için yamyamlığa başvurdu. Ve bazıları da ailesini yamyamlara karşı savunmak için gecelerini uykusuz geçirdi.

İşin en ironik tarafı, Hindistan’daki 120 yıllık İngiliz hâkimiyeti boyunca gerçekleşen tek kıtlık bu değildi. Büyük Hint Kıtlığı dışında 30 kez daha kıtlık süreci yaşanmış ve bu boyutlara gelmese dahi Hint halkı büyük sıkıntılar yaşamıştı.

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı sırasında ailesini yamyamlardan koruyan bir adam

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı sırasında Kraliçe Victorianın taç giyme töreni

Great Indian Famine - Büyük Hint Kıtlığı sırasında Kraliçe Victorianın taç giyme töreni ve ziyafeti

Great Indian Famine - Holocaust the Raj