Sandalyenizde Arkanıza İyice Yaslanın

16.12.2021 / Sağlık / Eğitim

Belki de birçok zaman “dik oturmanın” sağlık açısından en iyisi olduğunuzu duydunuz ama aslında bu durum oldukça sağlıksız.

Sandalyenizde Arkanıza İyice Yaslanın

Kanada’nın Alberta Üniversitesi’ndeki bir araştırmada, sırtlarında herhangi bir sağlık sorunu olmayan katılımcılar MR taramasından geçirildi. Fakat normalde sırt üstü uzanarak içi boş bir silindire doğru girilen makineler yerine, içinde oturulabilen özel bir model kullanıldı.

Gönüllerden, MR makinesinin içinde bulunan sandalyeye üç farklı şekilde oturulması istendi: “hafifçe öne eğilerek”, “tamamen dik” ve “hafifçe arkaya yaslanarak”. Tüm işlemler bittikten sonra araştırmacılar özellikle omurlar arasındaki disklerin hareketlerine ve kalınlıklarına dikkat ederek MR sonuçlarını inceledi.

En düzgün ve doğru oturma şeklini bulmak için yapılan gözlemde çıkan sonuç oldukça ilginçti. Sırt ve bacakların uyluk bölümünün 90 derecelik açı yapmasının yani dik oturmanın, kemiklerde ufak çatlamalar olarak da özetleyebileceğimiz omurilikteki stresin en üst düzeye çıkmasına sebebiyet verdiği için en sakıncalı oturma şekli olduğu tespit edilerek. Bunun yanı sıra, sırt bölgesine büyük bir yük bindirdiği için öne eğilmenin de sağlıksız bir oturuş şekli olduğu kanısına varıldı.

Deneyde, hafifçe arkaya yaslanarak uyluk ile sırta 135 derecelik açı yaptırmanın en iyi oturma şekli olduğu sonucuna ulaşıldı. Yani siz siz olun, çalışırken sandalyenizde arkanıza iyice yaslanarak sağlıklı çalışmanın keyfini sürün.

En doğru ve düzgün oturma şekli hafifçe arkanıza yaslanmak