Shinzo Abe Kimdir?

08.07.2022 / Biyografi / Genel

Japonya eski başbakanı Shinzo Abe bugün Nara şehrinde katıldığı bir miting sırasında silahlı saldırıya uğramasıyla gündem oldu.

Shinzo Abe Kimdir?

Katıldığı bir mitingde silahlı saldırıya uğrayan Japonya eski başbakanı Shinzo Abe kimdir? 

Dünyayı şoka uğratan olayda Shinzo Abe konuşma yaptığı esnada silahla vurularak yaralandı.

Saldırganın arkadan yaklaşarak tetiği çekmesi ile Abe kanlar içinde yerde kaldı. Dünya gündemine son dakika olarak geçen haberin detayları gelmeye devam ediyor...

Shinzo Abe Neden Vuruldu?

Abe, Nara kentinde bir mitingde konuşma gerçekleştirirnken saldırıya uğradı. Polis, 40 yaşlarında olan saldırganın Abe'yi arkasından pompalı tüfekle vurduğunu ve saldırganın gözaltına alındığını duyurdu. Saldırının nedeniyse henüz bilinmiyor. Saldırının ardından Japonya Başbakanı Kishida, kampanyasına ara vererek Tokyo'ya döndü. Kishida'nın kısa süre içinde açıklama yapması bekleniyor.

Shinzo Abe Sağlık Durumu Nasıl?

İki silah sesi ile yere yığılan Abe'nin sağlık durumunun kritik olduğu yerel basında yer alıyor. Abe'nin bilinci kapalı halde hastaneye kaldırıldığını, boynunda kanamasının olduğunu, kalbinin durduğunu açıkladı. Yerel basın da Abe'nin yaşamsal belirti göstermediğini yazıyor.

Saldırgan Yakalandı, Kimliği Ortaya Çıktı:

Polis kaçma çabası göstermeyen zanlıyı cinayete teşebbüs şüphesi ile gözaltına alırken, saldırıda kullanılan silah da bölgede ele geçirildi. Öte yandan saldırganın Tetsuya Yamagami adında eski bir asker olduğu aktarılırken, yakalanma anına ilişkin net görüntüler de ortaya çıktı.

Saldırganın İlk Sözleri:

Gözaltına alınan zanlı, Japonya'nın eski başbakanından memnun olmadığını ve onu öldürmeye çalıştığını söyledi.

Polis kaçma çabası göstermeyen zanlıyı cinayete teşebbüs şüphesi ile gözaltına alırken, saldırıda kullanılan silah da bölgede ele geçirildi.

Shinzo Abe Kimdir?

Shinzo Abe 21 Eylül 1954 yılında dünuyaya geldi. Japonya tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan kişidir.

Japonya'nın hükûmeti kapsamında 26 Eylül 2006'da özel bir toplantıyla Japonya'nın Başbakanı olarak seçildi. Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç Başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon Başbakandır. Parlamenter Kan Abe'nin torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe'nin oğlu.

Nagata'da doğdu ve Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD'ye Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979'da Kobe Steel'da çalışmaya başladı. 1982'de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP'nin Genel Konseyi'nin oturum başkanının özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği'nde sekreter oldu.

Siyasi bir ailede doğdu. Büyükbabası Kan Abe ve babası Shintaro Abe da siyasetçiydi. Annesi Yoko Kishi ise eski Başbakanlardan Nobusuke Kishi'nin kızıydı.

9 Eylül 2007 tarihinde Afganistan'da görev yapan Japon Deniz Kuvvetleri personelini geri çekme planını askıya aldı.

12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti.

478 oyun 328'ini alarak ikinci kez Japonya Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. Başbakan olmuştur. 26 Aralık 2012 tarihinde göreve başlamıştır.

28 Ağustos 2020'de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu.

Son Sağlık Durumu:

Saat ile 11.30 sularında Yamato-Saidaiji İstasyonu yakınlarında halka hitap eden Abe’ye arkadan yaklaştı. Ardından 2 el silah sesi duyulurken, Abe ikinci atışın ardından yere yığıldı. Göğsünden vurulduğu kaydedilen Abe yakındaki bir hastaneye kaldırılırken yapılan müdahalelere rağmen kuratırılamadı.