Traverten Taş Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapılmalı?

11.01.2024 / Kültür / Sanat / Genel

Travertenler doğal taşlar arasında en önemlilerinden bir tanesi. Termal suların bulunduğu bölgelerde çıkarılan travertenler yapıların birçok farklı kısmında gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor.

Traverten Taş Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapılmalı?

Travertenlerin çok sayıda avantajı bulunmakta. Ancak sayılabilen bazı dezavantajları da var. Çeşitliliğinin düşük olması da bunlardan bir tanesi. Maalesef kullanıcılar yalnızca renk seçimi yaparak travertenleri çeşitlendirebiliyorlar.

Travertenlerde Renk Seçenekleri Neler?

Doğal haliyle traverten taş çeşitleri renk olarak birbirinden ayrılmakta. Genellikle bu taşlar bej tonlarında karşımıza çıkıyor. Krem rengine yakın, çok açık kahve tonlarında görülebilen bu taşlara alternatif olan bazı renkler de var. Gri renkli traverten taşlar en popüler ürünlerden bir tanesi. Son dönemde modern dekorasyonlu yapılarda bu taşları sıklıkla görebiliyoruz.

Kendi has renginden daha koyu renklerde de travertenleri gözlemleyebiliriz. Net bir kahverengi tonunda travertenleri görmek mümkün. Bunun yanı sıra sarı travertenler de sıklıkla tercih ediliyor. Bütün bu renkler arasından seçim yapmak tamamen kullanıcılara ait. Ürünler arasında çok fazla fiyat farkı da bulunmadığı için tamamen dekorasyona uygun olan ürünlere yönelim göstermek mümkün oluyor.

Travertenlerde Farklı Renklerin Kullanım Alanları

Travertenlerde karşımıza çıkan renk farklılıkları kullanıcı tercihlerinde direkt olarak etkili oluyor. Kullanıcılar tercih edecekleri alanları düşünerek kararlarını veriyorlar. Taşların hem kullanım yeri hem de kullanım şekli renk seçimlerinde etkili olabiliyor. Genel olarak evlerde ya da işyerlerinde beklentiler belirli olduğundan kullanım şekli büyük değişiklikler göstermiyor.

Klasik Renkteki Travertenler Nerede Kullanılır?

Travertenler genellikle bej tonlarında karşımıza çıkıyor. Bu travertenlerin birçok farklı alanda kullanımı mümkün. Yer döşemesi olarak bu ürünler harika bir görüntü ortaya çıkarıyor. Renk olarak mobilyalar ile çok iyi uyum sağladığından sıklıkla tercih edilmekte. Bunun yanı sıra havuz etrafındaki doğal taşlar için de muhteşem bir seçenek olarak gösterilebilir. Havuzun etrafını hem şık hem de doğal bir yapıya kavuşturuyor.

Koyu Kahve Traverteneler Nerede Kullanılır?

Travertenlerde koyu tonlar da bolca tercih edilmekte. Toprak rengine daha yakın bir ürün olan bu travertenler açık alanlar için harika olabilir. Bahçelerde kullanımı ile çok şık bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Özellikle çimle kaplı bahçelerdeki yürüyüş yollarında bu ürünlerin kullanımı çok iyi olabilir. Buna ek olarak bahçe duvarlarında da tercih edilebilecek renkler arasında yer alıyor.

Gri Travertenler Nerede Kullanılır?

Son dönemin en çok tercih edilen ürünlerinden bir tanesi olan gri traverten ise zemin döşemesi olarak çok fazla tercih ediliyor. İlk etapta mutfak ve banyo zeminlerinde tercih edilen bu ürün kısa sürede evin her noktasına yayılmaya başladı. Artık birçok evde parkelerin yerine bu doğal taşlar ile her alanın kaplandığını görebiliyoruz. Parlak ve açık renklerdeki yapısı ile evleriniz çok ferah bir görüntüye kavuşabilir.

Sarı Travertenler Nerede Kullanılır?

Travertenler sarı renklerde de karşımıza çıkabiliyor. Bu ürünler genellikle travertenlerin doğal rengi ile karşılaştırılmakta. Ancak yan yana geldiğinde sarı tonunu net bir şekilde fark edebiliyorsunuz. Bu ürünler banyolar için muhteşem bir seçenek olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra verandaların zemininde kullanımı da oldukça tatmin edici görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Hiç zaman kaybetmeden bütün bu traverten çeşitleri arasından tercihinizi yapın.