Xi Chen Yapımı 6 Kısa Animasyon

11.10.2018 / Kültür / Sanat / Sinema

Çin'in yaratıcı tasarım ve deneysel kavramlarla beslenen yenilikçi özelliklerle harmanlanmış kısa animasyonlarına göz atmaya ne dersiniz?

Xi Chen Yapımı 6 Kısa Animasyon

Animasyon denince aklımıza Amerika ya da Avrupa’nın gelmesine şaşmamalı. Çocukluğumuzdan beri televizyonlarımızda, daha sabah kahvaltısı yapmadan bizi “günaydınlayan” çizgi filmlerin çoğu Batı yapımıydı çünkü. Fakat, biz tüm bu popüler yayınların izlerken, doğuda, Japonya’da animeler, Güney Kore’de Amerikan ve Japon çizgisini harmanlayan animasyonlar ve Çin’de, edebiyatla özdeşleştirilmiş deneysel çizgi filmler bir çığır açmak üzere sessizce bekliyordu.

Derken, Japonlar ve Güney Koreliler, ellerinde bulunan kapital sistemi çok daha iyi kullanarak, bir şekilde uluslararası arenada ses getirmeye ve ürünlerini ithal etmeye başladılar. Fakat, Çin animasyon sektörü, asırlardır süren komin devlet yapısında, eş değer ürünlerin arasından sıyrılamadığı için, geleneksel sanatlarının çizgisinde dijital yapımlar üretti ve çok kısa süre öncesine kadar bağlı bulundukları sistemi eleştiren filmler ortaya koyabildi.

Bu sektör içerisinde yer alan ve yenilikçi seslerden biri olan Xi Chen de, şiirsel ve romantik vizyonları, Igor Kovalyov'un sıradan çizgisini kullanarak, sessiz film estetiğiyle birleştirmiş ve günümüzde, üzerine düşünülmesi gereken kısa animasyonlar üretmiştir. Şimdi sizi o filmlerle baş başa bırakıyorum:

1) The Winter Solstice / Kış Gündönümü (2008)

Bir adamın, ölürken, aşık olduğu kadınla yaşadıklarını, gözlerinin önünden film şeridi gibi geçirmesini anlatan film, o kısacık anı bize 10 dakikalık bir çizgiyle sunuyor. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

The Winter Solstice ?? Kış Gündönümü (2008) Chen Xi Çin Animasyonu

2) A Clockwork Cock / Horozlu Saat (2009)

Sistemce yaramaz olarak tanımlanan, disiplinel eğitimin dışında hareket eden bir öğrenci, bir kadın öğretmenin ofisinde, yaptıklarından ders alması için bırakılır ve bu şekilde cezalandırılır. Çekirgesiyle vakit geçirmeyi seven bu öğrenci, en sonunda sisteme itaat edip sıradanlaşmayı seçecektir. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

A Clockwork Cock ?? Horozlu Saat (2009) Chen Xi Çin Animasyonu

3) Grain Coupon / Tahıl Kuponu (2011)

Yaşlı ve belden aşağısı tutmayan bir adam, Çin Kültür Devrimi sırasında, tahıl ürünü almak için, evine gelen bir askere, komünist liderlerin ve sembollerin resimlerinin yer aldığı cam şişeler hazırlar. Yaşlı adamın, büyük emekler vererek hazırladığı bu camlar karşılığında aldığı tahıl kuponu oldukça cüzidir. Üzerine, asker yapılan çalışmaları beğenmemekte ve sürekli yeni bir şeyler istemektedir. Sonunda yaşlı adam ve eşi, askere karşı çıkarlar ve ona bir şeyler hazırlamaktan vazgeçerler. Kendilerine hazırladıkları sahte tahıl kuponları ile geçinmeye başlarlar. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

Grain Coupon ?? Tahıl Kuponu (2011) Chen Xi Çin Animasyonu

Ayrıca, filmde geçen İngilizce altyazılar sizin için sıkıntı oluşturuyorsa, aşağıdan çevirisini takip edebilirsiniz:

Tahıl kuponu, Çin'in planlanan ekonomi döneminde 1950'lerden 1990'lara kadar tahıl satın almak için bir rasyon kuponu idi.

Tahıl kuponu kullanma talimatları:

1) Kuponlar sadece bu şehirde tahıl veya tahıl ürünleri satın almak için kullanılabilir;

2) Kuponları satmak yasaktır. Sahte ya da modifiye edilmiş kuponlar geçersizdir. Kaybedildiği takdirde yeniden basılmayacaktır.

"TÜM ÇİN KIRMIZIDIR", devrimci komitelerin kurulmasını kutlamak için Çin'deki kültür devrimi sırasında verilen bir damgadır. Onun nadirliği nedeniyle, Çin'de en değerli pullardan biri olarak kabul edilir.

4) Mahjong / Mahjong (2013)

Bir oyun salonunda bulunan 4 kişinin, kendi arzu ve heveslerinin kurbanı olmalarını ve heveslerine ulaşmak için bir kadını araç olarak kullanmalarını, hayvani betimlemelerle anlatan bir animasyon. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

Mahjong ?? (2013) Chen Xi Çin Animasyonu

5) The Swallow / Kırlangıç (2014)

Üç kadın figürüyle üç ayrı kuşağı anlatan kısa bir animasyon. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

The Swallow ?? Kırlangıç (2014) Chen Xi Çin Animasyonu

6) The Poem / Şiir (2015)

Geleneksel Çin tablolarını, edebiyatta şiir sanatı ile sentezleyen, kar fırtınasının içinde gezerken bir erik çiçeği arayan yaşlı bir bireyi konu alan animasyon. Filmin tamamını izlemek için tıklayabilirsiniz.

The Poem ?? Şiir (2015) Chen Xi Çin Animasyonu

Ayrıca, filmde geçen İngilizce altyazılar sizin için sıkıntı oluşturuyorsa, aşağıdan çevirisini takip edebilirsiniz:

Gölgeli vadide bir ağaç; güneşten münzevi dallarında her yıl çiçek açar..

İşte o zaman, kar ve sert kış şartları, yeryüzüne güçlüğünü yansıtır..