Yaban Hayatına Dair Lirik Çizimler

27.09.2023 / Kültür / Sanat / Genel

Fotoğraftan önce, bitki ve hayvanları illüstrasyonlarla belgelemek sanatçılara düşüyordu. Polonya'da yaşayan sanatçı Vitor Velez, karışık teknik illüstrasyon serisinde bu eski uygulamadan ilham alıyor. Renkli kalemler, kurşun kalemler ve suluboyaları bir arada kullanarak vahşi yaşamın geniş bir yelpazesini yakalıyor.

Yaban Hayatına Dair Lirik Çizimler

Bu çizimler tilkilerden balinalara kadar çeşitli türleri kapsıyor. Velez doğaya olan sevgisini, ansiklopedilerdeki illüstrasyonları kopyalayarak becerilerini geliştirdiği çocukluğuna dayandırıyor. Şimdi ise hem büyük hem de küçük hayvanların renkli portrelerinin kenarına kendi notlarını düşüyor. Sanatsal el yazısı sayfa boyunca uçuşuyor, bazen de tamamen kendisine ait bir estetikle çizimlerle birleşiyor.

Velez, bu hayvanların tüm vücutlarını resmetmenin yanı sıra, keskin gözlemciliğini gösteren gözler ve pati izleri gibi ayrıntıların daha küçük çizimlerini de yapıyor.

Resmettiğim her bir hayvanın ayrıntılarına ve tekil özelliklerine gösterdiğim özen bakımından sanatım ile bilimsel illüstrasyon arasında paralellikler kuruyorum, ancak aynı zamanda salt gerçekçi bir temsilin ötesinde kişisel bir yorumun da peşindeyim. Yolculuğum boyunca her bir canlının kendine özgü bir güzelliği olduğunu öğrendim ve kendimi gözlemleyerek ve çizerek zaman geçirdiğim her bir canlıya âşık olurken buluyorum.

Bu muhteşem illüstrasyonların bir kısmını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için sanatçının Instagram hesabını takibe alabilirsiniz.

Vitor Velez animal illustration art gallery