Audubon'un Suluboya Koleksiyonu

4.11.2019 / Kültür / Sanat / Çevre

Hayatını Amerika’nın kuş türlerini resmetmeye adayan efsanevi sanatçı John James Audubon’un 453 türden oluşan koleksiyonu halka sunuldu.

Audubon'un Suluboya Koleksiyonu

Kuşların güzelliği, çeşitliliği kadar büyülüdür. Ulusal Audubon Topluluğu’nun atası olan yaban hayatı sanatçısı John James Audubon, Amerika kıtasında bulunan kuş türlerini arşivlemekte büyük bir öncüdür. 1827-1838 yılları arasında 435 türü suluboya ile tuvallerinde canlandırmış ve neredeyse kusursuz olmaları sebebiyle pek çok kişi ve kurum tarafından talep edilmiştir.

John James Audubon Amerika’nın Kuşları, american avocet

Fakat Audubon’un halka mâl etmek istediği eserleri, Ulusal Audubon Topluluğu’nun yeniden tasarladığı web sitesinde tümüyle ve orijinal halleriyle bizlere sunulmaktadır. Birds of America (Amerika’nın Kuşları) ismiyle açılan bu portalda, 1800’lerin orijinal metinleriyle birlikte kuş türlerini alfabetik olarak bulabilir ve bu büyük mirasın içinde dilediğiniz şekilde araştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm Amerika Kuşları plaklarının dijital hallerini ücretsiz olarak yüksek çözünürlükte indirebilirsiniz. Audubon kuş baskı koleksiyonunuzu oluşturmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey yazıcı ve bol bol kağıt :)

John James Audubon Amerika’nın Kuşları, suluboya eserleri galerisi