Yastıksız Uyumanın 6 Faydası

08.08.2022 / Sağlık

Geceleri yastıksız uyumanın faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Şaşırtıcı ama gerçek olan bu bilgileri sizler için derledim.

Yastıksız Uyumanın 6 Faydası

Bildiğimiz ilk yastıklar Antik Mezopotamya'ya kadar uzanıyor. Taştan yapılmışlardı ve yalnızca zengin insanlar tarafından kullanılabiliyorlardı. Bugün kullandığımız yastıklar ise yumuşacık ve kabarıklar. Dünya üzerindeki hemen her insan yastığı olmadan uykuya dalmayı hayal dahi edemez. Peki ya yastıksız uyumanın sandığınız kadar kötü olmadığını hatta iyi bile olabileceğini söylesek ne düşünürdünüz?

İşte yastık olmadan uyumanın sağlayabileceği bazı yararlar...

1. Sırt Ağrısını Önler

Birçok yastık, doğal olmayan bir uyku pozisyonuna neden olabilir ve sağladıkları destek uzun sürmez. Yastığın kendisi sırtınızın ağrımasına neden olmasa da, altta yatan semptomların çoğunu kötüleştirebilir . Yastıksız uyuduğunuzda vücudunuz doğal pozisyonundadır ve bu da omurganızın dinlenmesine yardımcı olur.

2. Sivilce Oluşumunu Engeller

Hassas, sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa, pamuklu bir yastık kılıfı üzerinde uyumak en iyi seçenek olmayabilir. Pamuk cilt için çok pürüzlüdür ve pamuktan kaynaklanan sürtünme hassas cildi tahriş ederek mevcut cilt koşullarını kötüleştirebilir. Yastığınız kolayca bakteriler için bir üreme alanı haline gelebileceğinden, yüzünüze bastırarak uyumak daha fazla sivilceye neden olabilir.

3. Cildiniz Parlaklık Kazanır

Çok yumuşak bir yastık üzerinde uyumak kafaya kan akışını azaltabilir. Bu boyun ağrısına, baş ağrısına neden olabilir ve cildinizin kuru ve donuk görünmesine neden olabilir. Zayıf kan dolaşımı, renk değişikliği, kızarıklık ve pul pul olma gibi çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir.

4. Cilt Tahrişini Önler

Cildiniz hassas ya da akneye meyilliyse, pamuklu bir yastıkla uyumak en iyi seçim olmayabilir. Pamuk cilde sürtündüğü için cildi tahriş edebilir ya da zaten olan cilt problemlerini kötüleştirebilir. Yastıklarda bakteriler kolayca ürer, sivilcelenmeye ya da zaten var olan sivilcelerinizin yayılmasına neden olabilir.

5. Cildinizin İyileşmesini Hızlandırır

Uyku sırasında cildiniz kendini yeniler ve onarır. Bu yüzden yastığınız yüzünüzdeki yağları ve eğer makyaj yapıyorsanız, makyaj kalıntılarını biriktirir. Bu yüzden aslında uzun süre değiştirmediğiniz bir yastık kılıfıyla uyumak oldukça zararlıdır.

6. Stresi Azaltabilir

Yastığınız geceleri sizi rahatsız ediyorsa, sık sık sağa sola dönüp durursunuz. Ne kadar çok uyku bozukluğunuz olursa, vücudunuzun uyku sırasında meydana gelen birçok önemli işlev için o kadar az zamanı olur. Sürekli uyku yoksunluğu, ruh halinizi ve düşünme becerilerinizi etkileyebilir, vücudunuzun gün içinde daha fazla stres hormonu salmasına neden olur.