Keçi Sütünün Faydaları

16.05.2022 / Sağlık / Genel

Keçi sütü içerisinde çok sayıda temel besin maddesi bulunur ve kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü yağ asitleri bakımından zengindir. Sahip olduğu yağ asitleri, etkileyici sağlık yararları sunar ve kalp sağlığına çok iyi gelir.

Keçi sütü de tıpkı inek sütü, gibi bir memeliden üretildiği için süt türü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, inek sütü için harika bir alternatiftir.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra keçi sütü hangi hastalıklara iyi gelir sorusunun cevabını da öğreneceksiniz.

1. Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Magnezyum düzenli kalp atışının olmasını sağlayıp, kalbin korunmasına yardımcı olur ve hatta kan pıhtılarının oluşmasını ve kolesterol seviyelerinin yükselmesini önler.

2. Bağışıklığı Artırır

İnek sütü az miktarda olsa selenyum içerir, fakat selenyum keçi sütünde bol miktarda vardır. Selenyum minerali bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi hastalıklardan  korur ve enfeksiyonları önler.

3. Kolesterol Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Hem kadınlar hem de erkekler için en önemli keçi sütünün faydalarından biri kalp sağlığı üzerindeki terapötik etkileridir. Bunun nedeni keçi sütünün yüksek seviyede orta zincirli yağ asitlerini içermesidir. İnek sütünde orta zincirli yağ asitleri yüzde 15 ila 20 arasında bulunurken, keçi sütünde bu oran 30 ila 35 arasındadır. Bu yağ asitleri kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve enerjinizin artmasını sağlar. Ayrıca koroner kalp hastalığı ve bağırsak hastalıkları gibi durumların tedavisine bile yardımcı olabilir.

5.  Kemikleri Güçlendirir

Keçi sütü kalsiyum bakımından yüksektir ve bir bardak size 327 miligram mineral sunar. Bu miktar inek sütünden daha fazladır. Beslenmenizde yeterli kalsiyum olması demek, kırıkların ve osteoporoz gelişiminin önlenmesine yardımcı olması anlamına gelir

6. Kolayca Sindirebilir

Keçi sütündeki yağ kürecikleri daha küçüktür ve bu sütün sindirilmesini kolaylaştırır ( 12 ). Mideye ulaştıktan sonra keçi sütündeki protein inek sütünden daha yumuşak bir pıhtı oluşturur – ve bu aynı zamanda bir ineğin sütünde yaşayabileceği tahrişi de azaltır.

7. Beyin Sağlığına İyi Gelir

Araştırmalar keçi sütündeki lipitlerin anksiyeteyi azalttığını göstermiştir. Keçi sütü ayrıca beyin gelişimini etkilediği bilinen konjuge linoleik asit içerir

8. Hamileler İçin İyi Olabilir

Keçi sütü özellikle hamilelik sırasında iyiyse, sınırlı bilgi vardır. Ayrıca, bebekler veya bebekler için daha iyi olup olmadığını bilmiyoruz. Bu nedenle, doktorunuza danışın.

Ancak sadece pastörize süt tüketmeyi unutmayın, çiğ süt kullanmayın.

9. Vücudun pH Seviyelerini dengeler

Keçi sütü alkalidir ve daha çok anne sütünün pH seviyesine paraleldir, bu yüzden vücudun pH seviyelerini dengeleyebilir.

10. Saç Sağlığını İyileştirir

Saçınızın vücudun geri kalan kısmı kadar pH dengeli olması gerekir, bu yüzden keçi sütü harikalar yaratabilir. Saçınızı keçi sütüyle durulayabilirsiniz ve bu durum saç sağlığını önemli ölçüde artırabilir.