Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

3.04.2019 / Sağlık / Genel

Bebeğinizi emzirdiğiniz zaman, onun ihtiyacı olan tüm besinler anne sütünün içeriğinde olması gereken miktarlarda yer alıyor.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anne sütü bebeğin büyümesi, sindirim sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan yağları, proteinleri, karbonhidratları, vitaminleri ve mineralleri yeteri miktarda içeriyor.

Anne sütü midede mama kadar uzun kalmadığı için kusmalar daha az oluyor ve sindirim sistemleri daha iyi çalışıyor.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Anne sütü sayesinde bebekler daha zeki olabiliyor. Okullarda daha fazla başarı elde edebiliyorlar. İş hayatında da bu başarılarına devam ediyorlar.

Beslenmesi için anne sütü tüketen bebekler, annelerine daha çok bağımlı oluyorlar. Sadece bebeklik dönemlerinde değil, yetişkinlik dönemlerinde de anneye olan bağları güçlü kalıyor.

Yapılan araştırmalara göre anne sütünün hastalıklara karşı direnç sağlama özelliği de bulunuyor. Anne sütüyle beslenen bebekler diğer bebeklere göre daha az hasta oluyorlar. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal, kabızlık, zatürre, soğuk algınlığı, egzama ve çeşitli birçok hastalığa daha az rastlanıyor.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Anne sütünün içeriğinde neler var?

Doğumdan sonra ilk 7 gün memelerden gelen süte kolostrum deniyor. Besin değeri yüksek olan kolostrumda olgun anne sütündekinin üç katı protein (tüm gerekli amino asitler de dahil olmak üzere) bulunuyor. Ayrıca bu süt, yağda çözünebilen vitaminler ve minerallerle dolu oluyor.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Bir diğer özelliği de karbonhidrat, yağ ve laktoz oranı düşükken; beyin, kalp ve sinir sistemini destekleyen sodyum, potasyum ve kolesterol bakımından zengin olması.

Anne sütünün doğal bir vitamin dengesi var. A, B, C ve E vitaminlerini ve bir miktar da D vitaminini içeriyor.