Yağ Yakmanın 7 Yolu

08.02.2022 / Sağlık / Genel

Daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için size önereceğimiz 7 yöntem ile vücudunuzdaki fazla yağlardan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Yağ Yakmanın 7 Yolu

Bazı ipuçları sayesinde yağ yakım hızınızı artırabilirsiniz. Hızlı yağ yakmak için ipuçlarını bu yazımızda gelin birlikte keşfedelim!

Yağ yakmak, fit bir vücuda sahip olmak için ilk kuraldır. Tüketeceğiniz besinleri özenle seçerek ve yapacağınız egzersizlerin zamanını doğru ayarlayarak yağ yakım hızını en üst seviyeye taşımak mümkündür. Hızlı yağ yakımı hem kilo vermeye çalışanların hem de kilo vermeyip sıkılaşmak isteyenlerin orta bir hedefidir. İşte, hızlı yağ yakmanın 7 yolu!

Öğün Zamanlarını Doğru Ayarlayın

Vücut, günün her saatinde farklı bir işleyişe, kan basıncına ve hormon dengesine sahiptir Bu sebepten dolayı beslenme rutinini düzenlemek ve fiziksel aktivite süresini bu doğrultuda ayarlamak çok önemlidir. Öğün aralarını 4’er saat şeklinde ayarlamak yağ yakım hızını daha da hızlandıracağından, karbonhidratların yağ olarak depolanmalarının önüne geçer.

Karbonhidrat ve Protein Dengesini Ayarlayın

Her gün yeterli düzeyde alınan karbonhidrat ve protein, yağ yakma hızını artırır. Çünkü vücutta depolanan yağın büyük bir kısmı karbonhidrattan değil yağlardan sağlanır. Aynı zamanda böbrek ve beyin gibi organlar karbonhidrata ve proteine bağımlı olan organlardır. Bu organların sağlıklı çalışabilmesi için de karbonhidratın dengeli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Protein tüketmek de yağ yakmak ve kas oluşturmak açısından gereklidir. Ancak aşırı protein tüketimi de sakıncalıdır. Çünkü aşırı şekilde protein tüketmek hem böbrek hem de karaciğer problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden beslenme düzeninizde dengeli olmaya özen göstermeniz şarttır.

Haftada En Az 4 Gün Yürüyün

Vücutta biriken yağların hızlıca yakılması ve yağın depolanmasının engellenmesinde tempolu yürüyüşler çok faydalı olacaktır. Akşamları kas dayanıklılığının en yüksek seviyelere ulaştığı zamanlar olduğu için bu saatlerde yapılan fiziksel aktiviteler yağ yakmak için en doğru zamanlardır. Daha hızlı kilo vermek için haftada en az dört gün yürümeniz önemlidir.

Bol Su Tüketin

Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerin başında su gelir. Yağ yakmanın hızlanması ve hücrelerin yenilenmesi için gün içerisinde en az 2 litre su içilmelidir. Egzersiz yapılan dönemlerde ise su tüketme miktarı daha da arttırılmalıdır.

Yeşil Çay Tüketin

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yeşil çay yağ yakma hızını artırabilir. Her gün düzenli şekilde tüketilen 2-3 fincan yeşil çay damarları yenileyebilir, tansiyonu dengeleyebilir ve zamanla bel bölgesinde bulunan yağların yakılmasını hızlandırabilir.

Bitter Çikolata Tüketin

Tatlı ihtiyacı hissettiğiniz dönemlerde bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin olan bitter çikolata bel çevresinde oluşan ve yakılması zor olan yağların eritilmesinde aktif rol oynar. Bitter çikolatayı haftada 2-3 kez 30 gramı geçmemek koşuluyla tüketmek faydalı olacaktır.

Her Gün 1 Fincan Kahve Tüketin

Kafein miktarı vücutta depolanan yağı yakmayı hızlandırdığı gibi tok hissetme sürecini de katkı sağlayabilir. Özellikle egzersiz ve yürüyüşlerden 45 dakika önce içilen bir fincan kahve, yağ yakma hızını hızlandıracağından spor performansını da olumlu şekilde etkileyebilir.