Kedilerde Üreme

21.11.2019 / Sağlık / Genel

Kedilerin cinsel olgunluğa erişmeleri, ırklar arasında ufak farklılıklar gösterse de genellikle 7 ayla 9 ay arasında gerçekleşmektedir.

Kedilerde Üreme

Cinsel olgunluktaki dişi kediler bir yıl içerisinde ortalama 3 kere bazen 4 kere kızgınlık dönemine girmektedir. Kedilerde kızgınlık dönemi içinde olup olmadıklarını ve girdiklerini anlamak genellikle oldukça kolaydır. Kediler bu dönemde genel olarak sık sık miyavlayacak, başlarını buldukları her yere sürterek koku bırakmaya çalışacak ve yerlerde yuvarlanarak, kıvranma benzeri hareketlerde bulunacaktır.

kedilerde üreme

Dişi Kedilerde Kızgınlık döneminde, sahibinden oldukça fazla ilgi bekleyen dişi kediler, normalde yapmıyor olsalar bile, sahiplerinin kucağına giderler, kendilerini sevdirmek isterler, sahibinden şefkat ve güven beklerler.

Kızgınlık süreleri10 ile 15 gün arasında olabilir ve bu dönem içerisinde çiftleşmesi halinde, herhangi bir problem yoksa hamilelik başlar ve hamilelik dönemi içindeyken tekrar kızgınlığa girmez. Kedilerde hamilelik süresi 2 aydır ve iki ayın sonunda çocuklar dünyaya gelir. Kedilerin bir yavru kedi doğurduğu nadiren görülebilir. Genellikle yavru sayısı 6’ya kadar çıkar.

Kediler doğal ortamlarda yılda iki kere doğum yapabilirler. Her seferinde birden fazla yavru doğurabilirler. Dünyaya gelen yavru kedilerin sağlık durumları ise annelerin beslenme şekline göre değişiklik gösterebilir.

kedilerde kur yapma

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme

Dişinin kızışmaya yaklaştığının ilk işaretleri artan huzursuzluğudur. Kızışma dönemine giren kediler bedenini hayvanlara ya da eşyalara sürtmeye başlarlar. Sık idrar yapmaya başlayan kediler, idrarları ile etrafta bulunan erkek kedilere çiftleşmeye hazır olduklarını koku yoluyla anlatırlar.

Çiftleşmek isteyen dişi kedilere yaklaşan erkek kediler, öncelikle dişilerin kulaklarını yalarlar. Bu durumda eğer dişi çiftleşmeyi kabul ederse yere uzanır. Çiftleşme başlar. Çiftleşmenin ardından dişi kedilerin yumurtlaması ise 24 saat sürebilir. Yumurtlama olmazsa dişi kedi tekrar çiftleşmek ister. Yumurtlama işlemi tamamlanırsa dişi kedi kızgınlık dönemini atlatmış olur.

kedilerde çiftleşme

Kedileri çiftleşme zamanı geldiğinde durduramazsınız. Evde beslediğiniz kediler bile çiftleşme dönemlerinde mutlaka bir yolunu bulur ve dışarı çıkar. Eğer kediniz erkekse sizin için bir sorun olmaz ama dişi bir kediyi evde besliyorsanız çok yakında yavru kedileriniz olabilir.

Kediler doğum yaptıktan sonra emzirme dönemine girerler. Ama bu durum kedilerin tekrar hamile kalmalarına engel değildir. Anne kedi, emzirme döneminde tekrar kızgınlık dönemine girebilir ve hamile kalabilir.