Çıplak Ayakla Toprağa Basmak

03.06.2022 / Sağlık / Genel

Hepimiz toprağa çıplak ayakla basmanın elektriği aldığını duymuşuzdur. Peki, toprağa çıplak ayakla basmak sağlığımızı nasıl etkiler?

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak

Son dönemlerde giderek artan kanser hastalıkları ve çeşitli enfeksiyonel hastalıkların sebebi olarak uzmanlar, insanların toprakla ilişiğini kesmesinden kaynaklandığını söylüyorlar.

Çıplak Ayakla Toprağa Basmanın Faydaları

  • Vücudun elektriğini alır
  • Kalp krizi riskini azaltır
  • Stresi azaltır
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Psikolojiyi düzenler
  • Diyabet hastalığını önler
  • Kırmızı kan hücrelerinin akış hızı ortalama %280 artar
  • Adet öncesi sendromunu önler

Neden toprağa basmak gerekir?” sorusunun cevabını yukarıdaki maddelerde belirttim. Şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

çıplak ayakla toprağa basmanın faydaları

Vücudun Elektriğini Alır

Toprakta bol miktarda eksi yüklü iyon bulunur. Toprağa çıplak ayakla bastığımızda ise toprak vücudumuzda biriken elektriği nötralize etmenin yanı sıra, dünya ile aynı potansiyel enerji ile yüklenmemizi sağlar. Kısaca açıklamak gerekirse yalıtım malzemesi görevi görür ve vücudumuzdaki elektriği absorbe ederek yayar. Ayrıca, yüklendiği eksi yüklü iyonlar da bedenimize geçer. Bu nedenle hem toprağa basmak hem de toprakla ya da bahçe işleriyle ilgilenmek sakinleşmemize ve stresle daha kolay baş etmemize yardımcı olur.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Toprak içerdiği mineraller ve eksi yüklü iyonlar sayesinde, vücudumuzda biriken toksinleri de çekerek nötralize eder. Özellikle doğum kontrol hapı gibi bolca toksin yüklü ürünler kullanan bireylerin her gün belirli aralıklarla toprağa basması önerilir. Biriken toksinlerimizden arınmamızı sağlayan bu yöntem sayesinde, kalbimiz ve diğer iç organlarımız üzerindeki baskı da azalır.

Ayrıca, çıplak ayakla toprağa basmak kan akışımızı hızlandırdığı için kalp-damar tıkanıklığı olan bireylerin dolaşım sistemi sağlığını da olumlu etkiler ve kalp krizi riskini azaltır.

Stresi Azaltır

Toprağın elektriği absorbe etme özelliği kortizol seviyemizi de olumlu etkiler ve düşmesini sağlar. Stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunu düşürmenin bir diğer yolu da düzenli meditasyon ve yoga yapmaktır. Bu nedenle, stres ya da kaygı sorunları ile mücadelemizde doğal bir ortamda çıplak ayak meditasyon/yoga yapmak çok etkili olacaktır.

Dilerseniz Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk, günümüz insanının çok büyük bir sorunudur ve kronik uykusuzluk ile mücadele eden kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Çıplak ayak ile toprağa basmak stresinizi ve negatif enerjinizi aldığı için rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Hem uyku kalitenizi hem de derin uyku sürenizi arttırır.

çıplak ayakla toprağa basmanın faydaları

Psikolojiye İyi Gelir

Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir saat boyunca toprak üzerinde çıplak ayakla vakit geçirenler, geçirmeyenlere göre kendilerini ruhsal açıdan daha rahatlamış hissettiklerini rapor ettiler.

Diyabet Hastalığını Önler

Hayvanlarda yapılan deneyler sonucunda topraklanmamış farelerin kan şekerlerinin; aynı beslenme programı uygulanan topraklama yapılan farelere oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor.  Ayrıca çocuklarda görülen iki tip diyabet hastalığının en önemli nedeninin topraklama eksikliğinden olduğu ortaya çıkmıştır.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Akış Hızı Ortalama %280 Artar

Bu sayede dokulara daha fazla oksijen taşınabilir. Bu sayede kalp krizi, felç, alzheimer, kanser gibi pek çok hastalığın temelinde yatan enflamasyonun daha da azalmasına katkıda bulunur.

Adet Öncesi Sendromunu Önler

Toprak üzerinde yalın ayak yürümek, kortizol yani ''stres hormonu'' nu azaltmaya yardımcı olur. Bundan dolayı adet öncesi ağrılarınızın daha hafif geçmesine yardımcı olur.

çıplak ayakla toprağa basmanın faydaları

Çıplak Ayakla Toprağa Ne Kadar Basmak Gerekir?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Yine de günlük ortalama 20-30 dakika toprağa basmak, toprağın vücuda faydalarından yararlanmak için yeterlidir.

Çıplak Ayakla Gezince Neden Rahatlıyoruz?

Elektriksel canlılar olduğumuzu hatırlayalım. Elektrik, arada iletken bir ortam varsa akabilir. Vücudumuz elektriği iletemeseydi, parmağımızı fişe soktuğumuzda ölüm tehlikesi yaşamaktan korkmazdık. İletken olan vücudumuz ile yerküre temas ettiğinde, bu ikisi arasında bir alışveriş olur. Elektriğin iletilebilmesi elektronlarla olan bir iştir. İki iletken temas ettiğinde ikisi arasında bir voltaj dengelenmesi olur. Yeryüzüne temas ile dengesiz elektriksel alanımız varsa dengeleriz. Bu yüzden parkta, kumda çıplak ayakla gezince bir rahatlama hissederiz. Gerginliğimiz, stresimiz azalır.