Kola İçmenin 7 Zararı

08.06.2022 / Sağlık / Genel

Kola ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Kolanın zararları hakkında bilginiz var mı? İşte kolanın insana verdiği 7 zarar..

Kola İçmenin 7 Zararı

Kola dünyada en fazla tüketilen içeceklerden birisidir. Hem şekerli hem de şekersiz türleri bulunmaktadır.

Özellikle yemeklerin yanında vazgeçilmez olan kola, fayda sağlamaktan çok zararlı içerikler barındırmaktadır. Gelin 7 maddelik bu zararlı içerikleri beraber inceleyelim.

1) Obeziteye Neden Olur

Kola içerisinde yoğun miktarda şeker bulunmaktadır. Bu da başta çocuklar olmak üzere birçok kişi tehdit eder. Fazla tüketilirse aşırı kilo alımı ve obezite başlangıcı yaşanabilir.

2) Uyku Sorunlarına Neden Olur

Kola yüksek miktarda kafein içermektedir. Kafein hem uykuyu kaçırır hem de rahat bir uyku çekmenize engel olur.

3) Mide Sağlığını Bozar

Kola çok asitli bir içecektir. Kola içerdiği yüksek asit nedeniyle mide duvarına zarar verir. Mide duvarının zarar görmesiyle de mide de çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Kolada bulunan asit, midedeki enzim seviyesini azaltmaktadır ve bu da kişide mide delinmesi, mide ülseri ve gastrit gibi mide sorunlarının oluşmasına yol açar.4) Kalp-Damar Sağlığına Zarar Verir

Kola yüksek oranda kafein içerir. Yüksek kafein içeriği nedeniyle kola, kişide kalp çarpıntısına yola açabilir. Yapılan bazı araştırmalar sonucuna göre, kolanın kalp-damar sağlığını bozduğu ve hastalıklara yol açtığı kanıtlanmıştır.

5) Diş Çürümesine Yol Açar

Kola içerdiği zararlı maddelerden dolayı, kişide kalsiyum emilimini azaltır. Aynı zamanda yüksek oranda şeker içermesinden dolayı, dişlerin çürümesine yol açar. Çok fazla kola tüketimi zamanla diş kaybına bile neden olmaktadır.

6) Cildinizi Yıpratır

Her gün kola içmek cildiniz için her gün sigara içmekle aynı etkiye sahiptir. İnce çizgi ve kırışıklıklarınızı arttırır. Cilt yaşlanmasını hızlandırır ve daha sarkık bir hale getirir. Ayrıca egzamayı tetikler.

7) Kaygı Bozukluğuna Neden Olur

İçerdiği kafein nedeniyle uyku bozukluklarına neden olur. Bunun yanı sıra kaygı, kafeinin yan etkisidir. Bir kutu kola ciddi miktarda kafein içerir ve bağımlılık yaptığı kanıtlanmıştır. İçtiğiniz kolanın miktarını azalttığınızda baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk veya hatta depresyon yaşayabilirsiniz.