Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

5.04.2019 / Sağlık / Genel

Bebeğinizi ilk emzirmeye başladığınız andan itibaren aranızda duygusal ve ömürlük bir bağ oluşmaya başlayacaktır. Bu bağı güçlü kılan en önemli etken ise emzirme ve anne sütüdür.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Annelerin bebeklerini emzirmesi hem bebeğe hem de kendisine önemli katkılar sağlamaktadır. Öyle ki emzirme esnasında vücudun salgılamış olduğu hormonlar, kan akışı başta olmak üzere bedenin bütün hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin faydalarından biri de iki gebelik arasındaki süreyi uzatması. Ancak bu durum emzirmenin yumurtlama dönemini geciktirmesinden kaynaklı. Yeniden regl görmeye başladığında hamile kalma ihtimalin var yani.

Bebek emziren anneler de tıpkı anne sütü ile beslenen bebekler gibi birçok hastalığa karşı bağışıklık kazanır. Üstelik doğum sonrasında annelerde depresyon oranı da en düşük seviyelerdedir.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Anne Sütü Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Anne sütü bebekler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Anne sütünün bol olması, bebekleriniz için çok önemlidir.

Anne sütü yapan meyveler: Armut, ayva, incir, üzüm ve beyaz üzüm olarak belirtilebilir. Bu meyveleri çiğ tüketebilirsiniz fakat kompostosunu yapıp tükettiğiniz zaman besin kaynaklarından daha fazla faydalanmış olursunuz.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Anne sütü yapan yeşillikler ve sebzeler: Isırgan, dereotu, karalahana, ıspanak ve havuç. Özellikle havuç süt kanallarını genişletir. Bu yeşillikleri ister yemek olarak tüketin isterseniz de salatasını yapıp yiyebilirsiniz.

Anne sütü yapan baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye ve barbunya. Baklagiller gaz yapan yiyeceklerdir. Bu yüzden bir gün önceden ıslatılarak tüketilmesinde fayda var.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Anne sütü yapan kuruyemişler: Ceviz, fındık ve badem. Fazla abartmadan günlük ikişer ya da üçer tane kuru yemiş tüketebilirsiniz.

Anne sütü yapan bitkisel çaylar: rezene çayı, ısırgan otu çayı ve papatya çayı. Hamilelik döneminde bitki çaylarından uzak durun. Fakat emzirme döneminde bu çayları tüketebilirsiniz.