Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

27.06.2022 / Sağlık / Genel

Özel günler yaklaşıyor, hepimizi bir kuaför telaşı sarıyor. Veya kuaför saçımızı istediğimizden bir tık fazla kesiyor ve tekrar bir saç uzatma telaşı başlıyor. 

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

En önemli adım saçlarınızın uzaması için gerekli vitamin ve minareleri aldığınızdan emin olmak. C ve E vitaminleri kolajen üretmenize ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Biotin de saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir, saçlarınızı uzatmak istiyorsanız ısıdan korumalısınız. Mümkün olduğunca fön maşa vb. kullanmayın. Kullanmak zorundaysanız saçlarınıza mutlaka bir ısı koruyucu uygulayın Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın, duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun, saçlarınızı durularken 1 litre suya 2  yemek kaşığı elma sirkesi eklerseniz hem saçlarınızın uzamasını hızlandırırsınız, hem de parlak ve yumuşak saçlarınız olur.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri:

1-) Hint yağı:

Hint yağının saç uzatmaya etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Saçlarınızı hızlı uzatmak, sağlıklı şekilde, beslenerek uzamasını sağlamak, yumuşaklık kazandırmak için Hint yağından destek alabilirsiniz.

2-) Vitaminler:

Saçların güçlü şekilde uzadığında kırık uçlar, cansızlaşan görünüm nedeniyle saçlarını kestirmek zorunda kalmazsın. Böylece saçların daha hızlı uzar ve hayalindeki uzunluğa daha çabuk kavuşabilirsin. Saç vitaminlerinden faydalanarak kırık oluşumunun önüne geçebilir, saçlarını olası zararlara karşı koruma altına alabilirsin.

1 ayda saç ne kadar uzar? Saç telleri bir ayda ortalama 1 cm kadar uzuyorlar. Bazı saç telleri ise ömrünü tamamlayıp dökülerek saçlarından ayırlıyor. Günde ortalama 50 ila 100 tane saç telimizin döküldüğünü düşünürsek bir o kadar da yeni saç aramıza katılıyor demektir. Yani sen fark etmesen de her gün saçların dökülüyor ve yeni saç telleri uzamaya başlıyor.

3-) Bitkisel Keratin İçeren Şampuan:

Saçlarımızın yapısında bulunan, saçın ana maddesi keratin azalınca saçlar zarar görmeye başlar. Saç tellerinde yeterli miktarda keratin olmadığında saçlar güçten düşebiliyor. İşte bu duruma engel olmak için bitkisel keratinlerden faydalanabilirsin. Bitkisel keratin, saçın kaybettiği keratini saça geri yükler ve kırık uçları onarır, saçlar daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Evde hızlı saç uzatmak isteyenler bitkisel keratin gibi saç uzatan içerikleri kullanmaya başlamalılar. Elseve Dream Long Şampuan, sana önerebileceğimiz en iyi saç uzatan şampuanlardan biri.

4-) Saç Kremi:

Saç uzatma formülleri açısından saç bakım kremi, saç uzatma sürecin boyunca favori ürünlerinden olmalı. Banyoda saçını her şampuanladıktan sonra saç bakım kremini özellikle saç uçlarına ve boylarına uygulayıp saçlarının beslenmesini sağlayabilirsin. Hızlı saç uzatma yöntemleri saçlarının en sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacak. Elseve Dream Long Kolay Tarama Saç Bakım Kremi ile saçlarını kolayca tarayabilir ve yumuşaklık kazanmasını sağlayabilirsin. Böylece saçlarını kırılmalara karşı korurken, saç boy ve uçlarının onarılmasına yardımcı olacaksın.

5-) Saç Yağları: 

Saçlarının uzama evresinde zarar görmemesi ve yoğun şekilde beslenebilmesi için yağ terapisini deneyebilirsin. Saç bakım yağını banyodan önce kuru saçlarına uygulayıp saçını topla ve 1-2 saat bekledikten sonra her zamanki gibi şampuan ve saç kremi kullan. Bu yoğun terapiyi çiçek özleri içeren bakım yağlarıyla yaptığında daha etkili sonuçlar alabilirsin.

Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyu gibi evde yapılan doğal karışımlar saçlarında alerjik reaksiyona yol açabilir. Doğal içerikleri her zaman güvendiğin saç bakım markalarından tercih etmelisin. Saçların istediğin kadar uzadıktan sonra saç sağlığını korumak için saç bakımı için doğal yağlardan yararlanmanı öneririz. Saçlarına düzenli olarak bakım yağları uygulamaya devam ettikçe uç kısımlarda kırık, matlık, sertlik gibi sorunlarla karşılaşmazsın.

6-) Saç Tararken Dikkatli Olmalısınız:

Saçlarını tararken, çok kırılgan bir şeye dokunuyormuş gibi taramalısın. Özellikle banyodan sonra karmaşık, ıslak saçlarını tararken mutlaka önceden bir bakım spreyi kullanıp saçlarının yumuşamasını sağladığından emin olmalısın.

Unutma, bir haftada saç uzatmak yöntemleri gibi uygulamalar saçlarının kırılmasına ve yıpranmasına yol açabilir. Saçlarının sağlıklı uzaması için doğru ürünleri uygun şekilde uygulamalısın. 

7-) Yastık Kılıfını Değiştir:

Biraz ilginç gelebilir ama saçlarının sabah uyandığında kötü görünmesinin, saçlarının birbirine karışmasının esas nedenlerinden biri de yastık kılıfın olabilir. Bu nedenle saçlarının zarar görmemesini, elektriklenmemesini istiyorsan saten yastık kılıflarını kullanabilirsin. Hızlı saç uzatma ürünleri arasında yastık kılıfı olabileceğini hiç düşünmemiştin, değil mi?

8-) Şampuanını Ara Sıra Değiştir:

Her zaman kullandığın şampuanını artık değiştirmenin vakti gelmedi mi? Özellikle saç uzatma yolları arıyorsan yoğun besleyicili şampuanlar kullanmalısın. Saçın dökülmeden, güçlü şekilde uzamasını sağlayan Arginine proteini ve Nutri-Omega içeren şampuanlar bu konuda bizim favorimiz! Saç uzatmaya karar verdiysen bu ürünleri mutlaka almalısın, saç uzatan şampuanı denemekte yarar var değil mi?

9-) Soğuk Duş Yap: 

Evet, bu adımı uygulamak, hem de bu soğuk günlerde çok zor ama banyonun en sonunda, sadece saç diplerine soğuk su uygulayarak kan dolaşımının artmasını sağlayabilirsin. Bu da tabii ki saçlarının uzamasına destek olur. 

10-) Kırıklardan Kurtul:

“Saç uzatmaya çalışırken niye saçlarımı keseyim ki?'' diye düşünüyorsan yanılıyorsun! Saç uçlarını düzenli olarak kestirmek saç uzama hızını kesmez, aksine saçlarının daha sağlıklı görünmesini sağlar. Saçlarının uzamasını beklediğin süre boyunca saç uçlarındaki kırıklar artar ve bu kırıklar yavaş yavaş saç tellerinden kopmaya başlar. Kırık saç uçları kopmaya başlayınca da daha kısa bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle saç uçlarını düzenli olarak kestirmeni öneririz.

11-) Isıya Ara Ver:

Sağlıkla saç uzaması için bakım önerilerimizden biri de ısıya ara vermek. Isı saç uçlarının yıpranmasına, kurumasına, incelmesine ve sonuç olarak kopmasına neden oluyor. Bu nedenle bu süreçte ısıyla şekillendirmeye ara vermen şart! Fazla sıcağa sürekli maruz kalan saçlar kırılıp zarar gördüğü için bir süre ara vermeni öneririz. Eğer saçlarına illa ki ısıyla şekil vermek istiyorsan, Elseve Dream Long Mükemmel Düz Serum'un 230 dereceye kadar saçları ısıdan koruma özelliğinden faydalanabilirsin.

12-) Dengeli Beslen:

Saç uzatma tekniklerinde en az saç uzatma serumu kadar önemli olan diğer madde düzenli ve dengeli beslenmek. Saç uzatmada içten destek önemlidir. Proteinler, vitaminler açısından zengin besinleri bol bol tüketmeyi sakın unutma! Saç büyümesini hızlandırmak için protein tüketmek şart! Yediklerinden ve içtiklerinden aldığın gibi protein içeren besleyici saç bakım şampuanlarından da saçının güçlü şekilde büyümesine destek olabilirsin. 

Ayrıca günde en az 8 bardak su içerek vücudunun su ihtiyacını giderebilirsin. Vücudunun su ihtiyacını karşıladığında ise hücreleri harekete geçirirsin ve bu da saçlarının büyümesine destek olur.

13-) Saç Derisi Masajı Yap:

Bu ufak jesti genelde kimse önemsemez ama aslında kan dolaşımını uyardığı ve saç büyümesini hızlandırdığı için düzenli olarak saç derine masaj yapmalısın. Sadece günde 10 dakikanı ayırıp yapacağın 10 dakikalık bir masajla saçlarının uzamasına katkıda bulunabilirsin. Hatta masaj yaparak saç bakım yağlarından da yardım alabilirsin. Kısacası bir an evvel edinmen gereken en önemli güzellik alışkanlıklarından biri!