Saunanın Faydaları

26.06.2022 / Sağlık / Genel

Saunanın faydaları arasında başta gelen zayıflamaya katkısıdır. Saunada terleme vücudun gevşemesini sağlar.

Saunanın Faydaları

Terlemeyle birlikte hem deri üzerindeki toksinler temizlenir, hem içerideki zararlı kimyasallar terleme yoluyla dışarı atılır. 

Son yıllarda rahatlamanın en iyi yollarından biri olarak görülen ve yükselen bir trend haline gelen sauna, yalnızca kendinizi iyi hissetmenizi sağlamıyor, aynı zamanda sağlığınız için birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Saunanın faydaları, fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayrılabilir.

Saunanın faydaları arasında, özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanları ilgilendiren çok önemli bir şey daha vardır, ki o da kalori yakımıdır. Sauna, özellike öncesinde sporla desteklenirse, ciddi anlamda kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Çünkü saunaya girdiğinizde, saunanın ısısıyla birlikte kalp atışlarınız hızlanır ve vücudun aktivitesinde artış olur; bu da kalori yakımınızı hızlandırır. Elbette, sauna ritüeline sağlıklı ve dengeli bir diyetin eşlik etmesi gerektiğini unutmayın.

Sauna, bağışıklık sistemine de olumlu yönde etki eder. Düzenli olarak saunaya giren insanlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir ve genel olarak daha az hasta olur. Bunun en önemli nedeni, vücudun düzenli olarak ter atması ve böylece zararlı maddelerden arınmış olmasıdır. Haftada bir kez saunaya girerseniz, uykunuzun da düzene girmeye başladığını görürsünüz; ki bu da, bağışıklık sisteminizi doğrudan etkileyen bir durumdur.

Saunadan hemen sonra insan kendini yeniden doğmuş gibi hisseder. Dinlendirir, bendensel ve ruhsal olarak rahatlatır ve mutlu kılar. Savunma sistemini güçlendirir, enfeksiyonları engeller. Yüksek ve düşük tansiyonda kan basıncının ayarlaranmasını kolaylaştırır.

Dış görünümdeki değişiklikler hemen fark edilir. Zayıflamaya yardımcı olur. Çeşitli fonksiyon bozukluklarında (astım, baş ağrısı, yüksek tansiyon vb.) pozitif etki yapar. Ancak saunanın etkileri doğru uygulandığında pozitif olur.

Saunanın insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. Saunanın faydaları aşağıda listelenmiştir:

Sauna'nın Faydaları:

 • Vücuttaki sıcaklık artışları sayesinde antikor üretimi artar, antikor vücudun hastalıklara karşı korunmasında kendi bağışıklık sisteminin üretmiş olduğu maddedir.
 •  Sıcaklık artışı ile kan damarlarının genişlemesi, buna bağlı olarak da kan dolaşımının hızlanması görülür. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme reaksiyonu verir.
 • Sauna insan vücuduna genç ve taze bir görünüm kazandırır. Deri üzerindeki gözeneklerin açılması ile derinin üst tabakasındaki ölü hücreler dışarı atılmış olur.
 • Yoğun terleme insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi ile spor sonrası vücudun salgıladığı ve kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yolu ile vücuttan atılması sağlanmış olur.
 • Düzenli sauna banyoları kasları gevşetmek suretiyle vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir.
 • Sauna ile metabolizmanın çalışması hızlanır ve terleme için enerji gerekeceğinden bir sauna seansında yaklaşık 300 kalori yakılmış olur . Bu miktar 3-4 km koşmakla aynı değerdedir.
 • Saunada konforlu terleme olan sulu terleme sağlanır (egzersizde olduğu gibi yüksek tuz kaybı olmaz) bu sayede vücuttan kurşun, nikel, cıva gibi zararlı toksinler atılmış olur.
 • Programlı sauna banyoları solunum yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Sauna vücudun dış etkenlere karşı direncini arttırır, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur, bu da dokulara daha fazla oksijen ulaşımını sağlar.
 • Sauna banyosu kardio-vasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkiler, kalbe ve tüm kardio-vasküler sisteme stressiz antrenman yaptırır.
 • Akşamları yapılacak bir sauna seansı stresli günün bütün yorgunluğunu atmanızı sağlar, bu sayede derin ve rahat bir uykuya dalmanıza yardım eder.
 • Saunalar Ömrü Uzatır, 42-60 yaş arası 2315 Finli erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada düzenli sauna kullanımının önemli ölçüde kalp hastalığı ve tüm nedenlerden ölüm risklerini azaltığı görülmüştür. Vasküler endotel disfonksiyonu kronik kalp yetmezliğine (CHF) neden olabilir.Sauna terapisi, vazodilatasyona yardımcı olur ve CHF hastalarında vasküler endotel disfonksiyonunu azaltır .
 • Sauna Mutluluğu artırır ve Stresi düşürür, 
 • Sauna kullanımı kandaki beta-endorfini artırabilir ve öfori hissine yol açabilir. Aslında, tüm vücut ısı tedavisinin, bu mekanizma aracılığıyla kanser hastalarında depresyon semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Saunalar Kan Şekerini düşürür, İnsüline dirençli , diyabetik farelere, on iki hafta boyunca haftada üç kez 30 dakika hipertermi uygulanmıştır. Farelerin insülin düzeylerinde% 31’lik bir düşüş olmuş ve kan şekeri düzeylerini belirgin şekilde düşüş olmuştur, bu durumda insülin hassasiyeti artmıştır
 • Saunalar Kas Kütlesini Artırır, Sauna tedavisi net kas büyümesine neden olur. Bir sauna seansında vücudunuzda büyük miktarlarda ısı şoku proteinleri (HSP’ler) oluşur. Bu HSP’ler, serbest radikalleri süpürüp sağlıklı glutatyon seviyelerini muhafaza ederek oksidatif stresin (kasların parçalanmasına neden olan bir durum) önlenmesine yardımcı olur .
 • Saunalar, Zihinsel Performansı Arttırır, Araştırmalar sauna kullanımının norepinepherine düzeylerini artırdığını göstermiştir Norepinepherine , odağı ve dikkat süresini arttıran bir hormondur,Isı stresi de prolaktin seviyelerini artırır, prolaktin beynin nasıl çalıştığını hızını belirler, miyelin büyümeyi (beyninizde sinir liflerinin çevresindeki izolasyonu), teşvik eden bir hormondur.
 • Sauna Kullanımı Kronik Yorgunluk Sendromunu Yönetmeye yardımcı olur, Bir çalışma, her gün 15-25 dakika /gün toplam kızılötesi sauna seansının (60 derece C, ), kronik yorgunluk sendromunun (yorgunluk, uyku bozukluğu ve düşük dereceli ağrı) semptomlarını önemli ölçüde iyileştirecek kadar etkili olduğunu gösterdi).
 • Saunalar Kanser hücrelerine karşı Etkili, William Coley, 1891 yılında, bir kanser hastasının vücudunda ekstra bir ateş yaratmanın bağışıklık tepkisini uyarıp kanser remisyonuna neden olabileceği üzerine bir bildiri yayınladı.Daha yakın zamanlarda, fareler üzerinde 2009 yılında yapılan bir çalışmada sadece 30 gün içinde, uzak kızılötesi terapi% 86 oranında tümör hacimlerinde azalma yapmıştır. 
 • Saunalar Sosyal Etkileşimi Teşvik Ediyor, Sosyologlar, sosyal ilişkiler ve sağlık sonuçları arasında bir bağ kurdu. Kanıtlar, sosyal ilişkilerin zihinsel sağlık, fiziksel sağlık, sağlık alışkanlıkları ve mortalite riskini etkilediğini göstermektedir .

Sauna Esnasında İyi Gelecekler:

 • Bir sürü su içmek
 • Niasin (anekdot)
 • Sauna kullanımında veya öncesinde egzersiz yapın.
 • Bir saunadan çıktıktan sonra soğuk duş alın