Adetliyken Saç Boyanır Mı

25.01.2023 / Sağlık / Genel

Adet döneminde saç boyatmanın gusle engel olup olmadığı ise en çok merak edilen konulardandır.

Adetliyken Saç Boyanır Mı

Regl, adet dönemi ya da aybaşı hali olarak nitelendirdiğimiz kadınların özel günlerinde dinimizce bazı yasaklar ve helaller vardır. Bu yasak ve helaller sınıflandırmasında namaz kılma, oruç tutma ve Kuran-ı Kerim'e dokunma ya da okuma gibi davranışlar kesin şekilde haram iken; zikir çekme, dua etme, dini sohbet dinleme gibi eylemler helaller arasındadır. Adet gören kadınların kanamalarının bittiği günden sonra temizlenmesi yani gusul abdesti alması gerekir. Gusul abdesti ya da normal namaz abdesti alırken vücudumuzda yıkanması gereken uzuvlarda kuru yer kalmamalıdır. Aksi takdirde gusul de normal abdestte geçerli olmamaktadır.

Suyun deriye ulaşmasını önleyecek bazı yapışkan maddeler, meslek icabı çiftçi gibi kimselerde bu durum istisnadır. (el-Fetâva’l-Hindiyye). Bu kişilerde cilde yapışan ve tırnak aralarında kalan hamur, mum, zamk, boya vb. maddeler abdest ve gusle mani değildir. Ancak meslekleri gereği bile olsa vücuda sürülen ya da yapıştırılan oje, ruj, takma tırnak gibi uygulamalar bu ruhsatın dışında kalmakta dolayısıyla da yapılmamalıdır. Peki kadınların adetliyken saç boyatmaları caiz mi?

Adet Döneminde Saç Boyanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Adet döneminde, saçınız temizse yaptığınız boya işlemi saç derisinde kaşıntı ve yanma hissinin oluşmasına neden olabilir.
  • Saçınız adet döneminde boyandığında, boya tutmuş bile olsa kısa süre içerisinde aktığını görme ihtimaliniz oldukça yüksek olabilir.
  • Saç rengini tamamen değiştirmek istiyorsanız bunu adet döneminde yapmamanız yararınıza olabilir. Özellikli vücudunuzun fazla ısınması saç renginizde kızıllanmalara dolayısıyla da istediğiniz renk tonunun tutmasına engel olabilir.
  • Saçında beyazı olan kişiler adet dönemlerinde saç boyası yaptırmamaya özen göstermelidirler. Aksi halde yapılan boyada sorun yaşamanız muhtemel bir durumdur. Ne kadar boya yaparsanız yapın ya beyazlar kapanmayabilir ya da kolayca boya akıp gidebilir.
  • Bu dönemde koyu tonlu boyalar yapmamaya özen göstermelisiniz. Ancak açık sarı, platin sarısı gibi renkleri adet dönemlerinde yaptırabilir. Çünkü, bu dönemlerde vücut ısısı da yüksek olduğundan saç renginizin açılmasına yardımcı olacaktır.

Adet Dönemi Saç Boyanır Mı?

Kadınların adet döneminde yapıp yapamayacaklarına dair merak ettikleri pek çok konu vardır. Sağlıklı bir kadın her ay adet görür ve bu esnada vücudunda çok sayıda değişim meydana gelir. Hormonların da devreye girmesiyle psikolojik değişimler görülebilir. Bu dönemde duygusallaşma ve çabuk sinirlenme sık görülen psikolojik değişimler arasındadır. Adet döneminde görülen fiziksel değişimler de vardır. Bir kadın normalde sivilceli bir cilde sahip değilse bile yüzünde sivilceler çıkabilir. Ayrıca vücut bu dönemde ödem tutmaya müsait olduğu için kilo artışı da görülebilir. Adet dönemi sona erdiğinde bu değişimler de sona erecek ve vücut doğal haline dönecektir. Adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabı pek çok kadın tarafından merak edilir. Aslında adet döneminde saç tabii ki boyanabilir, burada muamma olan saç boyasının tutup tutmayacağıdır.

Adet Dönemi Saç Boyanmasını Ne Şekilde Etkiler?

Adet döneminde bir kadının hormon dengeleri tamamen değişir. Doğal olarak bu dönemde vücudun kimyasallara verdiği tepki de farklıdır. Saç boyasında da kimyasal maddeler olduğu için bu dönemde vücut saç boyasına karşı her zamankinden daha farklı tepki verir. Boya tam olarak tutmadığı için saçını boyatan kadınlar çıkan sonuçtan memnun kalmazlar. Bu dönemde sadece beyazlara yönelik yapılan dip boya bile başarılı sonuç vermemekte ve saç derisindeki beyazlar tamamen kapanmamaktadır. Saçlarını koyu renklere boyatan kadınlar için sorun olmasa da kızıl, sarı ve platin tonları beklenildiği gibi olmadığı için kuaförler adetliyken saç boyanır mı diye soran müşterilerine adet dönemi geçtikten sonra saçlarını boyatmalarını öğütlerler. Aynı sorun bu dönemde istenmeyen tüylerin alınması sırasında da yaşanabilir.

 

Adet Dönemi Saç Boyanmamasının Bilimsel Temeli Var mı?

Adetliyken saç boyanır mı sorusunun yanıtı kuaförlerce ve bu dönemde talihsiz tecrübeler yaşayan kadınlarca hayır olarak yanıtlansa da bu anlamda yapılan araştırmaların tatmin edici bilimsel sonuçları yoktur. Çünkü her kadının vücudu ve hormonları farklıdır. Bir kişinin adet döneminde yaşadığı değişiklikleri bir başka kadın yaşamayabilir. Adetliyken saç boyanır mı sorusunun yanıtında da aynı cevap geçerlidir. Bazı kadınlar bu dönemde saçlarını rahatlıkla boyattıklarını ve herhangi bir terslik yaşamadıklarını söylerler. Ancak genele vurulduğunda kadınların çoğunluğunun bu dönemde saçlarını boyatmaktan kaçındıkları görülür.

Adet dönemi kadınların fiziksel, ruhsal ve hormonal anlamda pek çok değişiklik ile yüz yüze geldikleri bir dönemdir. Dolayısıyla adetliyken saç boyanır mı sorusunun yanıtı da her kadın için farklı olacaktır. Bununla birlikte kuaförler de tecrübelerinin vermiş olduğu bilgi ile bu dönemde saçboyatmanın tatmin etmeyecek sonuçlar yarattığını söylerler. Ton daha farklı olabileceği gibi boya da hızlı bir şekilde akabilir. Bu nedenle adet dönemini atlatmak ve saçları bu dönem sona erdikten sonra boyatmak daha sağlıklı sonuç verecektir.