Dijital Göz Kasılması Nedir?

21.01.2022 / Sağlık / Bilim / Teknoloji

Telefon ve tablet gibi teknolojik aletlere uzun süre bakmak görme sendromu olarak da kabul edilen dijital göz kasılmasına neden olur.

Dijital Göz Kasılması Nedir?

Bu durumdan etkilenmemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Gelin bu önlemleri beraber inceleyelim.

  • Gözleri Kırpmak: Ekrana uzun süreli bakıldığında gözlerdeki bozulma riskini azaltmanın altın kuralı gözleri sürekli kırpmaktır.
  • Büyük Puntolar Kullanın: okuduğunuz yazılar küçüldükçe gözlerinizde göz kasılmasının oluşma riski daha da artar. Bu yüzden okuduğunuz yazıların puntolarını büyütmenizde fayda var.
  • 20 Kuralına Dikkat Edin: 20 dakika kuralı gözler için oldukça önemlidir. Bir ekrana 20 dakika baktıktan sonra 20 saniyelik bir mola vermek, gözlerinizin sağlığı için önemli adım olacaktır. 20 adımda çevredeki nesneleri izlemek gözlerinizdeki dikkati dağıtacak ve göz kasılmasının önüne geçecektir.
  • Mavi Işığa Dikkat Edin: Dijital ekranlarda en çok kullanılan mavi ışık, gözlerde kasılmaya sebep olmaktadır. Uzun süre mavi ışığa baktığınız zaman mutlaka beyaz bir kâğıda kısa süreli bakarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz.
  • Bakış Açınıza Dikkat Edin: Bilgisayar ekranları ortalama bir metre uzaklıkta olmalıdır. Ayrıca ekranın tam ortası göz hizanıza denk gelmedir.