Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

9.09.2019 / Sağlık / Genel

Gün içerisinde yaşadığımız koşturmaca en çok sağlığımızı etkiliyor. Sağlıklı bir yaşam için stresten uzak kalmak da yeterli olmuyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı yaşamak için stresten uzak kalmak gerekiyor. Özellikle de İstanbul gibi metropol şehirlerde yaşayan kişiler daha çok strese maruz kalıyor.

Sağlıklı bir yaşam için aşağıdaki önerilerimizi dikkatlice okuyunuz. Unutmayın ki bunlar sadece öneridir. Sağlığınız ile ilgili bir sorununuz var ise lütfen öncelikle aile hekiminize danışınız.

sağlıklı yaşam için öneriler

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sağlıklı yaşamak sadece besinler ile elde edilen bir konu değildir. Sağlığınız için zararlı olabilecek her şeyden uzak durmalısınız. Sigara ve alkol kullanan kişilerin sağlıklı olmaları gibi bir durum söz konusu bile olamaz.

sağlıklı yaşam önerileri

Elektronik Aletlerden Uzak Durun

Dijital çağda bunu söylemek ve bunu insanların yapmasını beklemek doğru değil. Ama yine de belirtmek gerekiyor ki özellikle telefonlar ciddi bir sağlık sorunu doğuruyor. En azından akşamları telefonlarınızı bir kenara kaldırabilirsiniz.

sağlıklı yaşam

Nefes Kontrolü

Nefes almak insanın yaşaması için olmazsa olmazdır. Bu kadar önemli olan bir şey ise sağlıklı yaşamak için ciddi önem arz ediyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey doğru nefes almaktır. Nefes tekniklerini öğrenmenin en güzel yolu da yoga yapmaktan geçer.

sağlıklı yaşam önerileri

Sebze Ağırlıklı Beslenin

Diyetisyene gittiğiniz zaman size ilk önce yeşilliklerle dolu bir diyet listesi verir. Bunun sebebi zayıflamak değil, tamamen sağlıklı beslenmektir. Yeşilliklerle beslenen kişiler her zaman daha sağlıklı oluyor. Bu konuda da bir çok ülkede araştırma yapılmış ve sebzenin önemi her seferinde dile getirilmiştir.

sağlıklı yaşam önerisi

Esneyin

Esnemek insanların vücutlarındaki kan dolaşımını arttırır. Bu esneme sabah yatakta yapılanın aksine yataktan kalktıktan sonra yapılan hareketlerdir.

sağlıklı yaşam

Uyku Düzeniniz Olsun

Uyku vücudun dinlenmesi için vazgeçilmezdir. Uykusuz kalan vücut yorgun olur ve güçsüzleşir. Güçsüz bünye ise sağlıksız olur. Bu yüzden her gün uykunuzu tam almalısınız. Ne fazla uyku, ne de az uyku. Kendi uyku düzeninizi ayarlayın ve 6-8 saat arasında uyumaya dikkat edin.

sağlıklı yaşam için

Bol Bol Su İçin

İnsan vücudu için su çok önemli bir kaynaktır. Su içmek insanı güçlendirir. Güçlü bir vücut ise sağlıklı olur. Ortalama 6-8 bardak su içmek ideal bir orandır. Fakat rahatsızlığı bulunan insanlar bardak sayısını kendisine göre ayarlasınlar.