Kınanın Saça Faydaları

26.01.2023 / Sağlık / Genel

Kına gecelerinde avucumuza kına yakıyoruz ancak kınanın saça faydaları olduğunu ve bu faydaların neler olduğunu biliyor muyuz?

Kınanın Saça Faydaları

Yaz ayları düğünler başladığında en sevdiğimiz geleneklerden biri olan kına yakma merasimi yüzyıllardır uygulanıyor. Artık pek yaygın olmasa da etrafınızdaki yaşlılarda veya bu geleceği devam ettiren ve kınanın faydalarını keşfeden gençlerde saça kına yakma alışkanlığını fark edebilirsiniz. Peki geleneklerimizde özel bir yeri olan kınanın saça faydaları nelerdir? Kına saçı besler mi?

Güney ve Orta Asya kültürlerinden beri hayatımızda olan, zamanında saça ve deriye uygulanmasıyla bilinen kına günümüzde de hala kullanılıyor. Mısır firavunlarına kadar uzanan kına, Müslüman toplumlarda erkeklerin sakallarını boyamasından, kadınların düğünlerde ve törenlerde ellerini ve ayaklarını boyamasından itibaren şimdilerde de birçok alanda kullanılmaya devam ediyor.

Bunun yanında kına yaprakları eski zamanlardan beri Kuzey Afrika ve Asya'da psikolojik ve tıbbi faydaları nedeniyle de alternatif tıp tedavilerinde de sıklıkla kullanılmış. Bu yazımızda belki anneanne ve babaannelerimizden gördüğümüz belki de sizlerin de kullandığı saça kına yakmak hakkında faydalardan ve kınanın saça nasıl yakıldığına dair detaylardan bahsedeceğiz.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

1- Saçları Güçlendirir

Kına bitkisi, Arabistan'da yetişen bir ağacın yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Kına tozu genellikle geleneksel törenlerde el ve saç boyamak için kullanılırdı. Günümüzde kınayla saç boyamak ve kınayla saç bakımı yapmak için tercih ediliyor. Kınanın saçlara olan en önemli faydasının saç tellerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltması olarak bilinir. Henüz bununla ilgili kanıtlanmış bir bilgi olmasa da geçmişten gelen bilgiler kınanın saçları kalınlaştırdığı ve güçlendirdiği yönünde toplanıyor.

2- Saç Dökülmesini Azaltır

Kina saca faydalari arasında kuşkusuz en bilineni saç dökülmesini azaltmasıdır. Kına saç dökülmesine iyi gelirmi? Evet, kına kullananlar saçlarının daha az döküldüğünü söylüyorlar. Hint kınası faydalarından biri de saç dökülmesini kontrol altına alması ve saçları güçlendirmesi. Hint kınası sayesinde saçlarının daha güçlü uzamasına yardımcı olabilirsin.

3- Saçları Renklendirir

Saça kına yakmak faydalarından biri de saçlara doğal bir renk kazandırmasıdır. Saçlarının rengini değiştirmek istiyor ama kimyasal saç boyalarının vereceği zarardan korkuyorsan kınayla saçlarını boyayabilirsin. Kınayla saç boyamak, saç renginin kızıl-bakır arasında bir tona bürünmesini sağlar. Eğer koyu saçların varsa saçlarında kestane kızılı rengi görebilirsin. Açık tenlerde ise kına tarçın bakırı, sıcak bakır tonları yaratır.

4- Saçların Daha Parlak Görünmesini Sağlar

Kına ile saçlarını boyayanlar, saçlarının eskisine göre daha parlak, yumuşak ve canlı göründüğünü söylüyorlar. Hint kınasının içeriğindeki doğal mineraller saçları besleyerek daha parlak görünür ve saç rengin daha canlı olur. Özellikle saçlarının mat ve bakımsız göründüğünü düşünenler kınayla bakım yapabilirler.

5- Saçları Yumuşatır

Kınanın saça faydaları ve zararları sorulduğunda ilk olarak saçları daha yumuşak ve bakımlı gösterdiğini söyleyebiliriz. Kına saçlarında dipten uca bakım yapar, saçlarını daha yumuşak gösterir. Böylece saçlarına kına yakanlar saçlarının daha kolay şekil almasını sağlar.

6- Saçları Dış Etkenlerden Korur

Kına boyası, saç tellerini adeta bir kalkan gibi koruyarak dış etkenlere karşı güçlendirir. Saçlarına kına yakmak, saç tellerinin kınayla kaplanmasını sağlar ve kına sayesinde saçların güneş, kuru hava, nemli hava gibi çevresel etkenlerden daha az zarar görür.

7- Saçların Kırılmasını Engeller

Kınanın saca faydaları arasında saç tellerinin kırılmasını önlemek yer alır. Çünkü kına saç tellerini güçlendiriyor ve kırılmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor. 

8- Saçların pH Dengesini Ayarlar

Kına saçlarının doğal asit-alaklı dengesini ve pH'ını ayarlar. Böylece saçlarındaki aşırı yaşlanma, sebum üretimi de dengelenmiş olur. Saç derisinin pH'ının ayarlanması sağlıklı gözenek bakımı sağlar ve saç kökleri daha sağlıklı uzarlar. 

9- Kepeği Engeller

Saçlarına kına yakmanın bir diğer faydası ise kepeği engellemesi. Saç derisine bakım yapan kına mineralleri, derideki kepek oluşumunu engeller ve gözenekleri derinlemesine temizler. Kepek probleminden doğal bir şekilde kurtulmak isteyenler saçlarına kına yakabilirler. 

10- Yeni Saçların Çıkmasını Destekler

Kına saç diplerine güç ve enerji verir. Bu da yeni saç oluşumunu destekler. Kına kullanmak, saç dökülmesini azalttığı gibi yeni saçların çıkmasını hızlandırıyor. Saçlarını uzatmak isteyenler saçlarına kına yakarak bu süreci uzatabilirler. 

Kına Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Kınanın içeriğindeki doğal bileşenler saç köklerini güçlendiriyor. Bu da saç dökülmesinin azalmasına ve kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. Kına kullanmak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacak ve saç dökülmesini azaltacak. 

Kınanın doğal içeriği sayesinde saçlarına zarar vermeden bakım yapabilir ve saçlarının daha gür görünmesini sağlayabilirler. Kınanın saç dökülmesine olan etkisi henüz kanıtlanmamış olsa da, saçlarına kına yakanlar saçlarının daha güçlü uzadığını ve saç dökülmesinin azaldığını söylüyorlar.