Saç Spreyi Kullanımı Zararlı Mıdır?

25.01.2023 / Sağlık / Genel

Saç spreyi kullanımı saça uygulanan bir tür hacim verme, sabit tutma ya da farklı şekiller verme amacı ile kullanılan bir spreydir.

Saç Spreyi Kullanımı Zararlı Mıdır?

İnce telli, kalın telli, düz ya da kıvırcık her saç kimyasal işlemlere maruz kaldıkça güçsüzleşir. Bu da uzun vadede dökülme gibi problemlere yol açar. Saç şekillendirmek ya da saçı sabitlemek amaçlı kullanılan saç spreyleri de uzun süreli kullanımlarda saçlara büyük ölçüde zarar verir.

Saç spreyleri sık sık kullanıldığında, saç yoğun bir kimyasala maruz kalır ve saçlarda cansızlaşma, güçsüzleşme ve dökülme gibi problemler meydana gelir. Sprey kullanımı saç köklerine zarar verdiği gibi, saçların sertleşmeden dolayı koparak dökülmesine de sebep olur. Bu noktada ise saç spreyi kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak, gerekli olduğunda ise spreyleri doğru şekilde uygulamak gerekir.

Sprey kullanırken, saç diplerinin zarar görmemesi için spreyin yaklaşık 40 cm gibi belli bir mesafeden sıkılması önemlidir. Aynı zamanda sprey kullanırken, saçın her bölgesine eşit olarak sıkılması da önem taşır. Bu sayede doğru kullanım ile saç spreylerinin zararlarını bir ölçüde azaltabilirsiniz.

Saç Spreyi Saça Zarar Verir Mi?

Kullanım biçimine, kullanılan ürüne, ürünü kullanma sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Saç spreyi kullanımı yapılırken saça yakından sıkılırsa saç derinizin üzerini bir bariyer gibi kapatarak saç diplerinizin nefes alamamasını ve bu nedenden dolayı saçlarınızda gözle görülür ölçüde saç dökülmelerine yol açabilmektedir. Başka bir zararı ise sürekli ve sık kullanımda saçlarda kırılmalar ve yıpranmaların meydana geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bu yüzden belirli ölçüde, belirtilen uzaklıktan ve çok sık olmamak kaydı ile kullanılması önerilmektedir. Bunun haricinde saça her ne kadar güzel bir görüntü katsa da saç spreyi kullanımı yanlış uygulandığında kirli veya yağlı bir saç görüntüsü oluşturabilmektedir. Ayrıca saçlarınıza da bilinçsiz kullanımda zararlar verebilir. Bazı araştırmacılar saç spreylerinin uzun kullanımda saçları dökebileceğini ileri sürmüşlerdir.

Saç Spreylerinin Zararları Nelerdir?

Saç spreyleri, hem kadınlar hem de erkekler tarafından saç sabitleme işlemleri için sıklıkla tercih edilir. Kadınlar genellikle fön, maşa, topuz, at kuyruğu gibi uygulamalar sonrasında saç spreyi kullanır. Erkekler ise wax, jöle gibi saç şekillendirici ürünlerin ardından saçlarını sabitlemek amacıyla saç spreylerine yönelir. Saç spreyleri sayesinde saçınız gün boyu şeklini korusa da, spreylerin saç yapısına birçok zararı bulunur. Son derece hassas olan saç derisi, kimyasal maddelere maruz kaldığında büyük ölçüde yıpranır. Saç spreyleri de içeriğindeki maddelerden dolayı, saçlarda dökülme, kırılma, kopma gibi problemlere yol açabilir. Saçların, sağlıklı, gür ve canlı bir görünüme kavuşması açısından mümkün olduğunca kimyasal ürünlere ve işlemlere maruz kalmaması gerekir. Saç spreyi kullanımından sonra gece saçınızı yıkamadan yatmamanız da oldukça önem taşır. Böylece saçınız yumuşayarak, eski halini alır ve dökülme oranı bir ölçüde olsa azalmış olur.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç şekillendirme ve sabitleme konusunda oldukça başarılı olan saç spreylerinin, pek çok zararı da bulunur. Saç spreyleri genel olarak saçı sertleştirerek, saçın dökülme oranını artırır. Öte yandan saç spreyleri, içeriğindeki kimyasallarla saç derisinin hava almasına engel olur. Üstelik saç spreyleri, uzun süreli kullanımlarda kafa derisinde hassasiyet gibi problemlere de yol açar. Bu nedenle sprey kullanırken, saçlarınıza vereceğiniz zararı azaltmak adına doğru bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir.

Saçlarınıza belirli bir şekil verdikten sonra saç spreylerini saçınızın birkaç cm uzağından uygulayarak sabitleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Saç spreyi çok yakından uygulandığı takdirde saç diplerine zarar vererek, saç dökülme oranını artırır. Bununla birlikte, saç spreyi kullanımından sonra saçınızı yıkamanız oldukça önemlidir.

Saç spreyi, saçta kaldığı süre boyunca saçı sertleştirerek daha fazla kopmaya neden olur. Buna karşılık saç spreyleri doğru bir şekilde kullanılsa dahi, içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı her zaman saçlarda cansızlık, güçsüzlük, kırılma gibi sorunlara yol açabilir. Bu noktada ise FUE saç ekimi gibi saç dökülmesine karşı etkili tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Saç Spreylerinin Üzerine Yazan Numaralandırmalar Nedir?

Saç spreylerinin neredeyse tümünde gördüğümüz birden beşe kadar olmak üzere yazılı numaralandırmalar ile karşılaşmaktayız. Bu numaraların anlamları şu şekildedir, birinci derece en az tutuculukta ve sertlikte demektir. Bununla beraber numaralar arttıkça saçta oluşan tutuculuk ve sertlikte artmaktadır. Beş numara en sert ve en fazla tutuculuk özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra saç spreyi kullanımı sırasında bilinçsiz ve fazla kullanıldığında saç tellerine zarar vermekte ve saçları kırmaktadır.

Fakat dediğimiz gibi beş numaralı saç spreyi çok fazla sertlik ve tutuculuk sağladığından, saça zarar verdiğinden dolayı genellikle gündelik veya özel hayatta en yüksek olarak önerilen saç spreyi numarası üç numaradır. Tabi bu numaralandırmalar saç tipine, kullanım yerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kuaförünüze ya da bilinçli birine danışarak kendi saç tipinize en uygun olan saç spreyini almanızı önermekteyiz.

Saç Spreyini Saçtan Nasıl Çıkartırız ve Çıkartmak Zor Mudur?

Saç spreyini saçtan çıkartmanın hiçbir zorluğu yoktur. Tek bir yöntemle saçtan çıkmaktadır. O da saçı şampuan ve su ile durulamaktır. Saçınızı duruladıktan hemen sonra saçta hiçbir şekilde saç spreyinden kalıntı görmeyeceksiniz.

Saç Spreyi Saça Nasıl Hacim Verir?

Saçların hacimli bir görüntüye kavuşması isteniyorsa, başınız aşağı gelecek şekilde saçları öne doğru ters bir şekilde atar, saç spreyini belirtilen uzaklığa göre sıkar, parmaklar yardımıyla saç dipten uca sallanarak havalandırılırsa ve saç spreyi kullanımı yukarıda belirtilen şekilde saça uygulanırsa hacimli bir görüntü elde edilmektedir. Bu yöntemi genellikle ince telli saç tipine sahip olan bireyler, saçlarda çabuk yağlanma görülen bireyler kullanmaktadır.

Saç Spreyi Saça Şekil Vermede Nasıl Kullanılır?

Saça şekil vermek isteniyorsa, saça verilmek istenilen şekli oluşturulup saç spreyini en az önerilen 40 cm uzaklıktan sıktıktan sonra saç spreyi kurumadan tarak veya parmaklar ile saça istenilen şekli verilir. Sonrasında saç spreyinin kuruması beklenir. Saç spreyi kuruduktan sonra ve saç spreyi kullanımı doğru uygulanmış ise istenilen şekle ulaşılmış olur.

Saç Spreyinin Saça Faydası Nedir?

Saç spreyi doğru kullanımda saçı sağlıklı, güzel ve parlak göstermektedir. Saç spreyi en çok da saça verilen şeklin kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Saç Spreyi Fiyatı

Saç spreyi fiyat markadan markaya ve saç spreyinin içerisinde bulundurduğu özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Birçok çeşitte, özellikte saç spreyi üreten marka bulunmaktadır. Öncelikle saçınızın yapısına en uygun olan saç spreyini bulmalısınız. Bunu öğrenmek için bir kuaför ya da bilinçli birinden yardım alabilirsiniz. Sonrasında markaların ürettiği saç tipinize en uygun olan saç spreyi fiyatlarını araştırıp bütçenize en uygun olan saç spreyini almanızı öneririz.

En İyi Saç Spreyi

Birçok markada fazlasıyla önerilen çok fazla saç spreyi bulunmaktadır. Fakat en doğrusu bir kuaföre ya da bilir kişiye başvurarak, araştırma yaparak alınmasıdır. Ayrıca fiyat konusunda da bahsettiğimiz gibi birçok markanın saç spreyi ve kendine göre en iyi saç spreyi olduğu özellikler bulunmaktadır. Bu noktada da saç tipinize en uygun veya saç spreyi kullanımı yapılacak alana göre en uygun olan saç spreyleri tercih edilmelidir.

Erkek Saç Spreyi

Genellikle saç spreyleri cinsiyet fark etmeksizin birçok markada özellik ve fiyat bazında üretilmektedir. Fakat yalnızca erkeklere yönelik olan kozmetik markalarında erkeklere özel saç spreyleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra cinsiyet belirtmeden genel kozmetik üreticisi markaların çıkartmış olduğu erkeklere yönelik saç spreylerini de bulabilmek elbette mümkündür.

Kuaförünüze sorarak veya internetten araştırarak hangi markaların erkek saç spreyi çıkarttığını, özelliklerinin neler olduğunu bulabilirsiniz.

Kadın Saç Spreyi

Birçok kozmetik markasının çıkartmış olduğu saç spreyleri genellikle cinsiyet fark etmeksizin kullanılsa da yalnızca kadın saç tiplerine özel saç spreylerine rastlamak mümkündür. Saç tipine göre değişiklik gösteren saç spreyleri bazı markaların yalnızca kadın saç spreyi yönelik olarak çıkartmış olduğu saç spreyleri bulunmaktadır. Araştırma yaparak ve kuaförünüze danışarak kadınlara yönelik çıkartılmış olan saç spreylerine ulaşabilir ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.