100 Kat Fazla Renk Gören Kadın

26.04.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Benzersiz bir genetik mutasyon ve bağlantıları iyi bir beyin yardımıyla Concetta Antico, Dünya üstündeki hiç kimseye benzemiyor.

100 Kat Fazla Renk Gören Kadın

Yapılan son araştırmalara göre bazılarımız diğerlerinden daha renkli bir dünyada yaşıyoruz.

Concetta Antico adlı bir kadın, normal insanlardan çok daha fazla rengi görebilmesini sağlayan ve oldukça ender görünen bir duruma sahip. Tetrakromat olan kadın, gözlerinde normal üç koni hücresine ek olarak dördüncü bir koni hücresine daha sahip.

Concetta Antico bir yaprağa baktığında gördüğü renkleri şu cümle ile ifade ediyor:

Kenarında turuncu, kırmızı ya da pembe renkler görüyorum. Siz koyu yeşil görebilirsiniz fakat ben mor, turkuaz, mavi görüyorum. Renk mozaiği benzer biçimde.

100 kat fazla renk gören concetta antico

Göz kamaştırıcı renkleri görme yeteneğinin farkına varmadan önce bir sanatçı olarak kariyer yapan Antico, hayatını tamamen renkli olarak tanımlıyor. "Elime beş renk oje süren kızdım, parlak sarı yatak odam vardı" diyen sanatçı, renklerin büyüsünden dolayı kendini doğaya kaptırdığını söylüyor.

Renkleri diğer çocuklara gösterdiğinde anlayamadıklarını belirten Concetta Antico, böylece kendisiyle ilgili bir şeyin farklı olduğundan şüphelenmeye başladığını söylüyor. Bu şüpheler bir süre devam etse de durumun tam olarak ne olduğunu 2010 yılında, San Diego'da bir sanat dersi verirken anlıyor.

Antico, o anları şu cümle ile ifade ediyor:

Bir Japon film ekibi tetrakromasi üzerine bir belgesel yapıyordu. Öğrencilerimden göremedikleri renkleri gösterirsem ellerini kaldırmalarını istedim. 12'si de ellerini kaldırdı

100 kat fazla renk gören concetta antico

Çoğu insan tipik olarak gözlerinde “trikromasi” olarak bilinen sadece üç tip koni hücresine sahiptir. Bu koniler, gözlerimizin üç ışık frekansını algılamasına yardımcı olur: uzun dalga boylarında kırmızı, orta dalga boylarında yeşil ve kısa dalga boylarında mavi.

Bununla birlikte, bazı insanların gözlerinde 4 tip koni vardır ve bu da onlara "dörtgen" olarak bilinen bir fenomende "ekstra" renkleri görme yeteneği verir.

Ortalama bir insan yaklaşık bir milyon renk görebilirken, gözlerinde fazladan bir koni hücresine sahip olan tetrakromatlarda bu sayı 100 milyona çıkıyor. Bu da Concetta Antico gibi bu farklılığa sahip olan kişilere, normal insanların hayal edemeyeceği bir görüş yeteneği sağlıyor.

100 kat fazla renk gören concetta antico

Gözün renklerden sorumlu olan kısmı olan koni hücreleri, ışığın belirli dalga boylarını absorbe etmek ve bunları beyne iletmek için tasarlanmış yapılar olarak tanımlanıyor. Tetrakromasi durumunun ise X kromozomundaki mutasyonlardan kaynaklandığı düşünülüyor.

X kromozomunda meydana gelen bu durum, kişilerin daha fazla veya daha az sayıda renk görmesini sağlıyor. Bununla birlikte bu mutasyonlar erkeklerde ortaya çıktığında çoğunlukla onları renk körü yaparken, kadınlarda ise her iki X kromozomunda da mutasyon olması durumunda tetrakromat olma olasılığı artıyor.

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından incelenen Antico'nun gözlerindeki dördüncü koninin, "kırmızımsı-turuncumsu-sarı" dalga boylarındaki ışığı emdiği düşünülüyor.

100 kat fazla renk gören concetta antico