Mart Ayının En Çok İlgi Gören Kitapları

19.05.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Sizler için Mart ayının en çok ilgi gören ve en çok okunan 8 kitabını derledim.

Mart Ayının En Çok İlgi Gören Kitapları

Çağrı Odabaşı'nın harika çizimleriyle derlediği Çocuk Üniversitesi serisinden son zamanların yükselen yazarlarından Murat Menteş'in Derde Deva Randevu No:3'üne kadar birbirinden harika bu eserler, herkesin kütüphanesinde yer almalı.

1) Çocuk Üniversitesi Serisi

Anatomiyi, genetiği, üremeyi çocukların seveceği görsellerle ve yine onların yaşına uygun bir dille ele alan bu set, bilimi herkese sevdirmeye hazır.

2) Derde Deva Randevu No:3

Kitapta, Murat Menteş’in 11 meşhur yazarla yaptığı hayali söyleşiler yer alıyor: Fârâbî, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş-ı Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Crishtie, Neşet Ertaş, Kurt Vonnegut, Orhan Veli ve Bukowski. Onlara sorular yöneltiyor Menteş. Cevaplar ise yazarların eserlerinden geliyor. Ayrıca içinde çokça çizim de yer alıyor. Çizimler Hakan Karataş tarafından yapılmış. Bence harikalar.

Derde Deva Randevu No 3 Murat Menteş

3) Erzurum Yolculuğu

Puşkin’in 1828-29 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Kafkasya üzerinden Osmanlı’ya yaptığı yolculuğu konu alır. Ülkeden ayrılmak istediği için bu savaştan faydalanarak yola çıkar ve Erzurum’a kadar gelir. Tabii bu süreçte de Erzurum’dan etkilenir.

4) 21. Yüzyıl İçin Tanrı

Modern bilim, Tanrı’ya ilişkin fikirlerimizi nasıl etkiledi? Kitapta, farklı meslek grubu ve din mensubu yazarlardan oluşan kadrosuyla geçmişten günümüze dini düşüncelerimizin nasıl etkilendiği ortaya koyuluyor.

5) Raşomon

Akutagawa, Japon modern öykücülüğünün mihenk taşlarından biri. Suçun kıyısında duran bir insanın o sınırdaki tereddüdünü ele alan ve insanın ruhunun karanlıklarına dalan değişik bir eser. Ayrıca hikâye çizimli bir şekilde basılmış. Arzu Taşçıoğlu’nun çizimleri oldukça ilgi çekici.

Raşomon Akuto Gawa Resimleyen Arzu Taşçıoğlu

6) Kam Ana’dan Türk Dünyası Masalları

Kitap Altay, Kıbrıs, Azerbaycan, Uygur ve Rumeli masalları içeriyor. Bu masallar çizimlerle desteklenmiş ve kültürümüzü içeren ilginç bir masal kitabı ortaya çıkmış. Kitabı hazırlayan Hilal Koçyiğit hanımefendinin emeğine sağlık. Çizimler Fatma Hanecioğlu Alparslan’a ait. Bu tarz kitapların devamı gelmeli.

7) Kendini Keşfet

Kendi kaderini tayin etme, dik başlılık… Herman Hesse’nin tüm eserlerindeki ortak motifler. Ona göre her insanın eğilimi biricik ve ayırt edici. Kitapta yazarın, kendi benzersizliğini aramanın kıymeti üzerinde duran yazıları yer alıyor.

8) Sanatçı Köpek Albert

Sanatçı Albert, bizimle yaşayan hayvan dostlarımızın yaptıkları sanat eserlerini gösteriyor. Görseller çok şirin.