102 Milyon Dolarlık Kriptoya El Koydu

21.04.2022 / Ekonomi / Genel

ABD başkanlarını ve siyasetçileri korumasıyla bilinen Amerikan Gizli Servisi, toplam 102 milyon dolar değerinde kripto paraya el koydu.

102 Milyon Dolarlık Kriptoya El Koydu

Yeni nesil dolandırıcılar ortaya çıkarmış olan kripto paralar, pek çok devlet için ciddi bir sorun haline geldi. Gizli Servis bu nedenle yasa dışı dijital para işlemlerini ve çetelerini çökertmeyi hedefliyor.

Soruşturmayı yürüten direktör yardımcısı David Smith, ajanların ve analistlerin blok zincirindeki Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin akışını aktif olarak izlediğini söyledi.

Smith, Gizli Servis genel merkezinde verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

Bir dijital para cüzdanını takip ettiğinizde bu aslında bu bir e-posta adresindeki hareketleri takip etmekten farklı değildir. Bir kişi başka bir kişi ile işlem yaptığında ve bu blok zincirine girdiğinde, o adresleri takip etme ve blok zinciri boyunca izleme olanağına sahibiz.

ABD Gizli Servis temsilcisi, 2015'ten bu yana 254 vakada 102 milyon doların üzerinde kripto paraya el koyduğunu doğruladı.

Temsilci, soruşturmaların halka açık defterler kullanılarak blok zincirinin orijinal amacı aracılığıyla yapıldığını da sözlerine ekledi.