50 Yıl Boyunca Çalışan Batarya

01.02.2024 / Bilim / Teknoloji / Genel

Çinli girişimciler şarj ya da bakım gerektirmeden 50 yıl boyunca elektrik üretebileceğini iddia ettiği yeni bataryayı tanıttı.

50 Yıl Boyunca Çalışan Batarya

Çinli Betavolt isimli şirket, çok yakın zamanda elektrikli cihazlar için atom enerjili pilleri piyasaya sunacaklarını belirtti.

Betavolt BV100 bataryası, birçok alanda devrim yaratabilecek potansiyele sahip. Peki ama bu teknoloji ile neler yapılabilir;

  • Elektrikli arabalar sonsuza kadar yolculuk yapabilirler
  • Uzay araştırmalarında hızlanma sağlayabilir
  • Akıllı telefon, tablet ya da telefonların şarjları hiç bitmez
  • Sağlık sektörü elektriksel sebeplerden dolayı asla durma noktasına gelmez.
  • Daha gelişmiş askeri araçlar, radarlar ya da sondalarda kullanılabilir

Firma yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler eyer verdi:

"Betavolt atomik enerji bataryaları havacılık, yapay zeka ekipmanları, tıbbi cihazlar, mikroişlemciler, gelişmiş sensörler, küçük drone'lar ve mikro robotlar gibi birçok senaryoda uzun ömürlü güç kaynağı ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Tabi bu durumun bir de kötü senaryosu da var. Mesela yapay zekâlar hiç kapatılamaz ve robotlar asla pasif duruma getirilemez. Bu durumda da kontrolden çıkmaları kaçınılamaz olabilir. Korkarak izlediğimiz o sinema sahnelerini yaşamak kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Betavolt, geliştirdiği bataryanın 15x15x5 milimetreküp boyutlarında ve 100 mikrowatt güç ürettiğini söylüyor. Şirket, bataryanın pilot aşamasında olduğunu ve 2025 yılında ticari satışa sunulacağını belirtiyor.

Betavolt'un Atom Batarya Prototipi

Sovyetler Birliği ve ABD'deki bilim insanları bu teknolojiyi uzay araçları, sualtı sistemleri ve uzaktan kontrol edilen bilim istasyonlarında kullanılmak üzere geliştirmeyi başardılar ancak termonükleer bataryalar hem maliyetli hem de büyüktü.

Nükleer bataryaları minyatürleştirme ve ticarileştirme arayışı, Çin'in 2021'le 2025 arasında ülke ekonomisini güçlendirmek için tasarlanan 14. Beş Yıllık Plan'ı kapsamında ele alınırken, ABD ve Avrupa'daki araştırma kurumları da bu bataryaların geliştirilmesi için çalışıyor.

Betavolt, ilk nükleer bataryasının 15x15x5 milimetreküp boyutlarında 100 mikrowatt güç ve 3V voltaj sağlayabildiğini ancak 2025'e kadar 1 watt gücünde batarya üretmeyi planladığını söyledi.