ABD'nin Karanlık Tarihi Google Earth'te

20.2.2019 / Tarih / Bilim / Teknoloji

Siyahilerin Amerika’da yaşadıklarını, bölgesel olarak da görebileceğiniz “Bize Yolculuk” projesiyle, tarihe yolculuk yapılıyor.

ABD'nin Karanlık Tarihi Google Earth'te

Schomburg Siyahi Kültür Araştırma Merkezi, Howard Üniversitesi’nin Moorland-Spingarn Araştırma Merkezi ve Google iş birliğiyle başlatılan proje, ABD’deki kara tarihe daha sürükleyici bir bakış açısı sunuyor. Siyahilerin yaşadığı önemli anlarını ve yerlerini keşfeden bir dizi sanal turla, sizi tarihin içinde bir gezintiye dahil ediyor.

Bize Yolculuk: Bir Uçtan Öbür Uca Siyahilerin Tarihi” projesiyle, siyahi tarihinde az bilinen olaylar ve kişiler açığa çıkarılarak, kullanıcıların, Google Earth'ün uydu görüntüleri ve sokak görünümü moduyla bu olayların yaşandığı yerlere ulaşması sağlanıyor. Örneğin, 1791 yılında patent hakkı elde eden ilk siyahiyi tanıyabilir ya da tarihte siyahiler için kurulan ilk üniversiteyi konum olarak inceleyebilirsiniz.

Eğitim, işletme, teknoloji, savunma, dans ve televizyon olmak üzere toplam 6 kategoride siyahi tarihindeki önemli olayları ayrı ayrı incelemenizi sağlayan Google Earth projesi

Eğitim, işletme, teknoloji, savunma, dans ve televizyon olmak üzere toplam 6 kategoride olayları ayrı ayrı incelemenizi sağlayan dijital gezide, Floransa’da heykeli bulunan, kölelikten kaçarak aktivistlik yapan ve Abraham Lincoln’le görüşme şansı elde eden Sojourner Truth’u ya da Montgomery’de, şehir otobüslerindeki ayrımcılıkla ilgili yasal savaş başlatan Claudette Colvin’i ve dahasını inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Eğitim turunun küratörlüğünü yapan Howard Üniversitesi’nin Moorland Spingarn Araştırma Merkezi dijital kütüphanecisi Lopez Matthews, projenin içinde yer almaktan dolayı onur duyduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi:

Bu proje, siyahi tarihe iyi bir giriş sağladı ve umarım insanlara daha fazlasını araştırmaları için ilham verir.