Airbnb, Afgan Mültecilere Konut Sunuyor

26.08.2021 / Genel

Ülkenin Taliban tarafından ele geçirilmesinden sonra büyük bir insan güruhu Afganistan'dan kaçarken, bu mültecilerin nereye gidecekleri konusunda sorular ortaya çıkmaya başladı.

Airbnb, Afgan Mültecilere Konut Sunuyor

Airbnb CEO'su Brian Chesky, şirketin küresel çapta 20.000 Afgan mülteciye ev sahipliği yapacağını tweetleyerek dikkatleri üzerine çekti.

Konut teklifinin ne kadar süreceği belli olmasa da, finansman doğrudan Airbnb ve Airbnb.org Mülteci Fonu bağışçılarından geliyor. "Afgan mülteciler için yeni yerleşim yerleri belirlenmesi zamanımızın en büyük insani krizlerinden biri" diyen Chesky, bu konuda adım adım atma sorumluluğu hissettiklerini ifade ederek şunları ekliyor:

En acil ihtiyaçları karşılamalarını sağlamak için yerel ortaklar ve STK'larla yakından çalışacağız. Daha şimdiden Amerika'ya yeni gelen 165 mülteciye barınma sağlamak için birlikte çalışma yürüttük. Airbnb'nin eylemlerinin diğer büyük işletmeleri krize dâhil olmaya ve yardım etmeye teşvik edeceğini umuyorum.

Bu, Airbnb'nin ihtiyaç anında konut teklif ettiği ilk sefer değil. Şirket, kâr amacı gütmeyen şubesi Airbnb.org aracılığıyla 2012'den beri 75.000 kişiyi ağırladığını söylüyor. Bu fikir, Sandy Kasırgası New York'u vurduktan sonra, yerel bir ev sahibinin evini ücretsiz olarak sunup sunamayacağını görmek için Airbnb ile iletişime geçmesiyle doğdu. O zamandan beri şirket, COVID-19, orman yangınları ve savaş gibi nedenlerle sağlık çalışanlarına, mültecilere ve sığınmacılara ev sağlamak için çalışıyor.

arbnb afghan refugees fund