Araştırmacılar İlk Cüce Zürafaları Buldu

14.01.2021 / Çevre / Genel

Nesli tükenmekte olan zürafa popülasyonları üzerinde rutin bir araştırma yapan Zürafa Koruma Vakfı (GCF) için çalışan bilim insanları, daha önce belgelenmemiş bir doğal oluşumla karşılaştı.

Araştırmacılar İlk Cüce Zürafaları Buldu

BMC Araştırma Notları Dergisi için yakın zamanda yayınlanan bir makalede de açıklanan iki vahşi cüce zürafa, türlerindeki akranlarının yaklaşık yarısı kadar boyda olmasını sağlayan iskelet displazisine sahip ilk belgelenmiş üyeleri olarak tarihe geçti. GCF, Michael Brown ve Emma Wells ile çalışan bilim adamları, çoğu türde cüceleşmenin bir nedeni olan anormal kemik büyümelerini araştırırken cüce zürafaların sevimli görüntülerini yakaladı.

Sağda Ugandadaki Nubia türü Gimli isimli yetişkin cüce zürafa, solda Namibyadaki Angola türü Nigel isimli yetişkin cüce zürafa

Cüce hayvanlar, vahşi doğada nispeten nadirdir. Bilinen iki cüce zürafa da farklı popülasyonlardan gelmektedir. Uganda'daki Gimli isimli yetişkin zürafa bir Nubia türüdür. Diğer belgelenen zürafa ise Nigel isimli, Namibya'da yaşayan bir Angola türüdür. İki erkek zürafa da son kontrol edildiğinde sırasıyla 9 fit 4 inç ve 8,5 fit ölçülerindeydi.

Vahşi doğada, yavru zürafaların sadece yarısı yetişkinliğe ulaşır. Açıkça, Nigel ve Gimli, türlerinin çoğunu tuzağa düşüren tehlikelerden kaçınmayı başardılar. Ancak bilim insanları, kısa bacaklarının uzun vadede onları nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Çiftleşmeleri zor olabilir ve yırtıcılardan kaçamayabilirler.

Araştırmacılar gözlerini açık tutacak olsa da, Gimli 2017'den beri tespit edilemiyor. Nigel ise Temmuz 2020'de ortaya çıktı ancak şu anda nerede olduğu bilinmiyor. Bu eşsiz yaratıkların sağlıklı ve mutlu bir şekilde yeniden ortaya çıkmasını umarken, Zürafaları Koruma Vakfı web sitesini ziyaret ederek bu eşsiz hayvanların araştırılması ve korunması konularında destek olabilirsiniz.