Baraj Doluluk Oranları Riskli Seviyelerde

11.04.2023 / Genel

Her ne kadar son günlerde yurdun genelinde yoğun bir yağış gözlemlense de, barajlarda kayda değer bir artış olmaması endişe veriyor.

Baraj Doluluk Oranları Riskli Seviyelerde

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin ardından en sıcak ve kuru dönemlerinden birinin yaşandığı gezegenimizde, susuzluk bir problem olmak üzere. Üç tarafı sularla çevrili olmasına rağmen ülkemiz de bu paydan nasibini almış durumda.

Son 10 yılın en düşük seviyelerinin gözlemlendiği barajlarımızda ortalama baraj doluluk oranı %41.93’ken, bu sayı son bir haftadır yalnızca %2 seviyelerinde artış gösterdi. Geçen sene Nisan ayında bu seviyeler %87.8 seviyelerindeydi.

Her ne kadar son 10 yıllık karşılaştırmalara bakıldığında, 2014 yılındaki tarihi dip seviye olan %33.56’nın üzerinde bir seyir gözlemlense de, artan nüfusa orantılı bir hesap yapıldığında riskin benzer seviyelerde olduğu görünüyor.

Şu ana kadar ki doluluk oranı en yüksek barajımız olarak %65.9 seviyeleriyle Ömerli gelirken, %10.12’lik oranla Pabuçdere Barajı en düşük seviyede olması sebebiyle dikkat çekiyor.

Kaynak: iski.istanbul

11 Nisan 2023 mevcut su miktarının barajlara göre dağılımı

11 Nisan 2023 barajlarımızın doluluk oranları