Bergen: Arabeskin Kraliçesinin Trajik Öyküsü

09.10.2023 / Sinema / Genel

2022 yılında gösterime giren Bergen, Mehmet Binay ve Caner Alper'in yönettiği, Büşra Pekin, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran'ın başrollerini paylaştığı bir biyografik dram filmi.

Bergen: Arabeskin Kraliçesinin Trajik Öyküsü

Film, 1959 yılında Mersin'de dünyaya gelen ve arabesk müziğin en önemli isimlerinden biri haline gelen Bergen'in trajik yaşam öyküsünü anlatmakta.

2 saat 25 dakika süresi olan filmde bu trajediyi seyirciye daha iyi bir şekilde aktarmak için filmin çekimleri İstanbul, Ankara ve Mersin'de ve Bergen'in yaşadığı gerçek mekânlarda gerçekleştirildi. Bergen'in çocukluğunun geçtiği Mersin'in Tarsus ilçesindeki mahalleler ve sokaklar, sahne aldığı Ankara'daki müzikhol ve konser salonları da filmin çekimleri için kullanıldı.

Konusu

Bergen'in çocukluğundan başlayarak, onun müzik tutkusuyla tanışmasını ve arabesk müziğin en önemli isimlerinden biri haline gelmesini anlatan filmde Bergen, Adana'da tanıştığı Halis Serbest ile evlenir. Serbest, Bergen'e şiddet uygulamaya başlar. Bergen, bu şiddetten kurtulmak için defalarca Serbest'ten ayrılmaya çalışır ve ailesiyle birlikte bir plan yapmaya başlar.

Oyunculuk

Filmin oyuncu kadrosu oldukça başarılı. Bergen karakterini oldukça başarılı bir şekilde canlandıran Farah Zeynep Abdullah’dan, Halis Serbest karakterine hayat veren Erdal Beşikçioğlu’na ve Bergen'in annesini oldukça duygusal bir şekilde sunan Tilbe Saran’a kadar filmde birçok etkileyici isim mevcut.

Ödülleri

Bergen filmi, 2022 yılında 65. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 12 dalda aday gösterildi ve 5 ödül kazandı. Film, En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Farah Zeynep Abdullah), En İyi Erkek Oyuncu (Erdal Beşikçioğlu), En İyi Yönetmen (Mehmet Binay ve Caner Alper) ve En İyi Müzik (Emre Erdoğdu) ödüllerini kazandı.

Daha sonra 2023 yılında 47. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde de 5 dalda aday gösterildi ve 3 ödül kazandı. Film, En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Farah Zeynep Abdullah) ve En İyi Müzik (Emre Erdoğdu) ödüllerini kazandı.

Aynı zamanda 41. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde de 9 dalda aday gösterildi ve 7 ödül kazandı. Film, En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Farah Zeynep Abdullah), En İyi Erkek Oyuncu (Erdal Beşikçioğlu), En İyi Yönetmen (Mehmet Binay ve Caner Alper), En İyi Müzik (Emre Erdoğdu), En İyi Sanat Yönetmeni (Serdar Öztürk), En İyi Kostüm Tasarımı (Gamze Kuş) ve En İyi Saç Tasarımı (Gamze Kuş) ödüllerini kazandı.

Yapım, Türkiye'de ve uluslararası alanda büyük bir başarı elde etti. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden de birçok olumlu yorumlar aldı.

Genel Değerlendirme

Yönetmenliğini Mehmet Binay ve Caner Alper’in yaptığı Bergen, oldukça başarılı bir biyografik dram filmi. Türkiye’de 5.462.094 kişiyle en çok izlenen sekizinci film olma özelliğini taşıyan Bergen, sanatçının trajik yaşam öyküsünü oldukça etkileyici bir şekilde anlatıyor. Arabesk müziğin önemli isimlerinden birinin hayatını tanımak isteyenler için mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Bergen filmi hakkında her şey

Bergen filmi afişi