Film İncelemesi: Underworld

22.10.2019 / Sinema / Eğlence

Underworld, 2003 yılında ilk filmi ile beyaz perdeye giriş yaptı. Vampir ve kurt adamları konu alan film, büyük beğeni topladı.

Film İncelemesi: Underworld

Underworld yani Türkçe adı ile Karanlıklar Ülkesi, vampirlerin ve kurt adamların tarihini konu alan seri filmdir. Dünya genelinde büyük beğeni ile izlenen serinin başrolünde Kate Beckinsale oynamaktadır. Kate Beckinsale, film de hem kurt adam hem de vampir avcısıdır.

Selene (Kate Beckinsale), küçük yaşlarda Victor (Bill Nighy) tarafından vampire dönüştürülür. Selene ailesinin kurt adamlar tarafından öldürüldüğü hikâyesi ile büyütülmüştür. Savaş tekniklerini öğrenen Selene, vakti gelince Lycan (kurt adam) türünü katletmeye başlar.

Uzun yıllar boyunca Lycan öldüren Selene, ailesinin Victor tarafından katledildiğini öğrenince vampir soyuna da savaş açar. Gittiği her yere savaş getiren Selene, kendi türü ve Lycan ordusu ile sürekli savaşmak zorunda kalıyor.

Underworld 1

Death Dealer (Ölüm Taciri) Selene, bir gece Lycan’ları takibe başlar. O sırada Lycan’lar stajyer hekimlik yapan Michael’i takip ediyor. Her şeyden habersiz olan Selene, Lycanlara savaş açar. Lycanlar savaş sırasında Michael’i elinden kaçırır. Durumun farkına varan Selene ise Lycanlardan önce Michael’i bulur.

Michael, Lycan lideri Lucian tarafından ısırılır. Michael çok yakın zamanda Lycan olacaktır. Kraven’ın yönetiminden rahatsız olan Selene, herkesten gizli bir şekilde Victor’u uyandırır. Victor ise Selene’in kanı ile uyandığı için Kraven’in ihanetini öğrenmiştir.

Victor, her ne kadar haklı olsa da kendisini yüz yıl önce uyandırdığı için Selene’e kızmıştır. Üstelik Selene’in tıpkı kendi kızı gibi bir kurt adam ile kaçtığını öğrenince daha da kızmıştır. Selene, kurtuluş olarak uyandırdığı Victor’un hedefindedir.

Victor, kurt adamların olduğu mağaraya saldırı düzenler. O mağara hem Michael hem de Selene vardır. Lucian tarafından ısırılan Michael dönüşüm sırasında Selene tarafından da ısırılır ve Michael iki türün ısırıp hayatta kalan tek canlı olur. Selene'e bu fikri ise Lucian verir. Yarı vampir yarı Lycan olan Michael, Selene ile birlikte Victor'a saldırır.

 

Underworld 2

Death Dealer Selene ve yarı vampir yarı kurt adam Micheal, serinin ikinci filminde vampirlerin ilki Marcus ile kurt adamların ilki Wiliam ile karşılaşıyor.

Marcus, Selene ve Michael’ın peşine düşer. Selene, anılarında Wiliam’ın hapishanesini saklamaktadır. Marcus ise Selene’in kanı ile beslenip Wiliam’ın yerini öğrenmek ister. Ama Selene’e ulaşmak için Micheal’ı geçmesi gerekmektedir.

Marcus ve Wiliam’ın babası Alexander Corvin, Marcus tarafından öldürülür. Ölmek üzere olan Corvin’in kanını Selene içer. Selene, içtiği Corvin kanı ile daha da güçlenir. Artık Marcus ve Wiliam’a rakip olabilecektir.

Wiliam’ı bulan Marcus, Selene ve Corvin’in adamlarına saldırır. Fakat Selene’i hafife alırlar. Selene ve Michael ikilisi en güçlü vampir ve en güçlü kurt adama kafa tutacak.

 

Underworld 3

Hollywood filmlerinde görmeye alıştığımız bir olay ile başlıyor serinin üçüncü filmi. İlk iki film sonucunda üçüncü filmi devam filmi olarak beklerken hepimizi konunun en başına götürüyor. Yani aslında birinci film olması gereken bir film karşımıza çıkıyor.

Hatırlarsanız Underworld 1’de Lucian’ın anıları Michael’a geçmişti. Micheal o anılarda, Lucian’ın bir vampir kadını sevdiğini ve o kadının babası Victor, kızını güneş altında yaktığını görmüştü.

Serinin üçüncü filmde işte bu konu işlenmiş durumda. İlk iki seride kurt adamları kötü olarak gören kişiler olabilir. Bu filmi izlediğiniz zaman kurt adamlara hak vereceksiniz.

Wiliam’ın oğlu olan Lucian, kurt formuna ve insan formuna dönebilen ilk ve en güçlü kurt adam olur. Lucian, Victor’un vampir ailesinin emri altında çalışan demirci olarak diğer kurt adamlar içerisinde en şanslı olanıdır. Çünkü diğer kurt adamlar taş kırmak ve vampir surlarını korumakla görevlendirilmiştir.

Kurt adamların kurt formuna geçmelerini yasaklayan Victor, dönüşüm yapan her kurt adamı öldürmekle tehdit eder. Zaten dönüşmemeleri için boyunlarına tasma takar.

Soyluları getirmek için giden Sonja’ya, vahşi kurtlar tarafından saldırıya uğrar. Sevdiği kadını kurtarmak için tasmasını çıkartan Lucian, hem Victor tarafından gözden çıkartılır hem de vahşi kurtların ona itaat ettiğini öğrenmiş olur.

Biricik kızı Sonja’nın Lucian’dan hamile kaldığını öğrenen Victor, kendi kızını öldürür. Gün batımında da kızının ölümünü izlettiği Lucian’ı öldürmeyi planlar. Fakat işler istediği gitmez. Lucian, vahşi kurtların ve esir kurt adamların desteğini alarak Victor ve diğer vampirlere savaş açar.

 

Underworld 4

Artık dünya vampirlerin ve Lycanların varlığından haberdar olur. Dünya genelinde temizlik başlar. İlk temizlikte vampirler ve Lycanları hedef alan insanlar ikinci temizlikte Lycanların tamamının öldüğünü ve hedeflerinde sadece vampirlerin kaldığını duyurur.

Selene ve Michael ise insanlardan kaçarken son anda yakalanırlar. Antigen adlı genetik araştırmalar yapan bir şirketin bünyesinde 12 yıl boyunca uyutulan Selene ve Michael, olup bitenlerden habersizdir.

Aradan geçen 12 yılın ardından denek iki, Selene’i uyandırır ve tesisi terk eder. Selene uyandıktan sonra denek ikinin gözlerinden görmeye başlar ve denek ikinin peşinden gider. Onun Michael olduğunu düşünen Selene ise karşısında 12 yaşında bir kız çocuğu bulur.

Denek ikinin Antigen’den kaçması ile ikinci temizlikte türlerinin tamamen yok edildiği söylenen Lycanlar ortaya çıkar. Küçük kızın peşine düşen Lycanlar eskisine göre daha güçlüdürler. Onları güçlü kılan ise Antigen şirketinde geliştirilen bir serumdur. Çünkü Antigen, tamamen Lycanlar tarafından yönetilmektedir.

Selene, Michael olmadan kızı ile birlikte hem insanlara karşı hem de Lycanlar tarafından yönetilen Antigen firmasına karşı savaşmak zorundadır.

 

Underworld 5

Doğumundan habersiz olduğu kızı Selene’i terk etmiştir. Gittiği yeri de kimseye söylemez. Çünkü Selene’i yakalayan kişi kanını kullanarak Eve’ye ulaşabilir. Eve’nin güvenliği için Selene’in bile Eve’nin yerinden haberdar olmaması gerekir.

Antigen’de Michael’ı kurtardıktan sonra izini kaybeden Selene, bir daha da onu bulamaz. Micheal’ı ararken hem vampirlerden hem de Lycan ordusundan kaçmak zorundadır. Tek dostu olan David ise Selene’i gittiği her yerde takip ediyor ve ona destek olmaya çalışıyor.

Lycan ordusuna liderlik eden Marius, tüm vampir klanlarını tek tek yok etmektedir. Son iki klan kaldığında ise Selene’in idam emrini kaldırıp ondan yardım isterler. Yardım etmeyi kabul eden Selene, tekrar vampirlerin ihanetine uğrar. Selene’i kurtaran ise dostu David olur. David hakkında sürpriz bir bilgi de ortaya çıkar.

Selene ve David son vampir klanına giderler. Selene, Marius tarafından mağlup edilince ruhsal dünyanın güçlerini keşfeder. Kazandığı yeni güçler ile hem Marius’u öldürür hem de kızı ile iletişime geçer. Geriye kalan son iki vampir klanı ve Selene güçlerini birleştirme konusunda anlaşırlar.