Film İncelemesi: Joker

24.1.2020 / Sinema / Eğlence

Başrolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı 2019 ABD yapımı Joker, gişede büyük başarıya imza atan dev yapımlardan biri olmayı başardı.

Film İncelemesi: Joker

Joker karakterini bugüne kadar çok başarılı isimler canlandırdı. “Karakter İncelemesi: Joker” başlıklı yazımızda Joker karakteri ile ilgili merak edilenleri cevaplandırdık. 

film incelemesi joker

2019 yapımı Joker filminde, klasik Batman filmlerindeki kurgusundan öncesine gidilmiş durumda. Hatta filmin en sonunda Bruce Wayne’in ailesinin öldüğü o an gösteriliyor.

Narsist kişilik bozukluluğu ve aniden gelen gülme krizleri ile Arkham Akıl Hastanesi’ne gönderilen Arthur, büyüdüğünde Joker olur ve cinayetlere başlar.

joker filmi incelemesi

Arthur, ekonomik krizle boğulan ve çöp dolu Gotham şehrinde palyaçoluk yapar. Büyük bir komedyen olmak isteyen Arthur, bu hedefine ulaşamayınca palyaçoluk yaparak geçinmeye çalışır.

İş arkadaşı kendisine bir gün silah verir. Hastalığının farkında olan Arthur başta kabul etmese de silahı alır. Hatta çocuk hastanesinde yapacağı gösteri sırasında silahını yere düşürünce işinden kovulur.

Bu gelişmenin ardından trene binerek eve giden Arthur’un üzerine üç serseri saldırır. Arthur ise ilk kez silahını kullanır ve üç cinayet işler.

joker 2019

Polis her yerde katili ararken Arthur’da bir mekân da komedyenliğe başlar. Kendisine yeni bir defter açmak isteyen Arthur, yaşlı annesinin Thomas Wayne’e yazdığı mektubu okur. Bu mektup da Arthur’un babasının Thomas Wayne olduğu yazar. Okuduklarının etkisi ile kendisini Wayne malikânesinin önünde bulan Arthur, burada çocuk olan Bruce Wayne ile tanışır. Uşakları tarafından malikâneden kovulunca annesinin yanına gelir. Fakat annesi hastalanmıştır ve evin önünde bekleyen ambulansa alınmıştır. Arthur ise hemen ambulansa binerek annesi ile hastaneye gider.

Wayne Yardım Vakfı önünde yapılan protestoya katılınca bir yolunu bulur ve içeri girer. Wayne ile konuşma fırsatı bulunca da içini döker. Wayne ise Arthur’un babası olmadığını ve kendisinin Arkham Akıl Hastanesi’nden alınmış bir evlatlık olduğunu söyler.

Ardından annesinin yanına geri dönen Arthur, annesini boğarak öldürür. Bu ilk cinayetidir. Ama son değildir. Taziye için evine gelen eski iş arkadaşlarından kendisine daha önce silah verip işten kovulmasına sebep olan arkadaşını öldürür. Ötekini serbest bırakır.

2019 joker filmi incelemesi

Cinayetin ardından hemen bir televizyon programına çıkar. Bu programda cinayetleri itiraf eden Arthur, sunucuyu canlı yayında öldürür.

Polisler tarafından gözaltına alınınca şehir karışır. Artık herkes Joker’i tanıyor ve onu kahraman olarak görüyordur. Hatta destekçileri Joker’i polisin elinden bile kurtarır.