Dune Gişe Rekoru Kırdı

26.10.2021 / Sinema / Genel

Denis Villeneuve‘ün yıllar sonra yeniden beyazperdeye taşıdığı Dune, 22 Ekim‘de vizyona girdiği ilk hafta sonunda gişe rekoru kırdı.

Dune Gişe Rekoru Kırdı

Frank Herbert‘ın bilimkurgu klasiğinden uyarlanan Dune, gösterime girdiği ilk hafta sonunda ABD’de 40.1 milyon dolarlık gişe hasılatı ile Covid-19 salgın döneminde rekora ulaştı. Dune bu rakamla, Godzilla vs. Kong‘un salgın rekoru olan 31 milyon dolarlık gişe satışını egale etmiş oldu.

dune gişe rekoru kırdı

Pandemi nedeniyle 2021 filmlerini sinemalarla birlikte HBO Max‘te de yayınlama stratejisine Dune‘u da dahil eden Warner Bros.‘un yüzü küresel anlamda da güldü diyebiliriz. Kadrosundaki isimlerle adeta yıldızlar geçidi olan yapım, ilk üç günde dünya çapında da 220.7 milyon dolar hasılat elde etti.

Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, Stellan Skarsgard, Dave Bautista, Javier Bardem, Josh Brolin ve Charlotte Rampling gibi başarılı oyuncuların rol aldığı Dune, 165 milyon dolara mal olmuştu. İlk 3 günde elde edilen gişe hasılatı ile yapım şimdiden maliyetinin ötesine geçti.

dune gişe rekoru kırdı

Diğer yandan Denis Villeneuve, Dune filminde hikâyenin yarısını anlatmıştı. Kitabın kalan bölümünü Dune 2‘de aktarmak isteyen Villeneuve, devam filminin yapımına 2022‘de başlanabileceği sinyalini vermişti. İkinci filmin, Timothee Chalamet‘in Paul Atreides‘inden ziyade Zendaya tarafından canlandırılan Chani Kynes karakterine yoğunlaşacağını da hatırlatalım.