Bin Yıllık Balkan Geleneği: Koleda

16.1.2020 / Eğlence / Genel

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra Beldesi'nde, bin yıllık Balkan geleneği olan Koleda geleneği yaşatılmaya devam ediyor.

Bin Yıllık Balkan Geleneği: Koleda

Bir Balkan geleneği olan Koleda, kışın en soğuk gecelerinde kutlanıyor. Balkanlarda uzun yıllardır kutlanan Koleda Gecesi’nde aile bireyleri, konu komşular toplanıp, ailenin ileri gelenleri, büyükleri, kötü ve karamsar düşünceleri temsil eden kıyafetler giyerek hikâyeler anlatırlar. Bu hikâyeler anlatılırken bazı karamsarlık ve kötü düşünce sembolü olan kıyafetler de giyilir, giyilen bu kıyafetler tamamen karamsarlığı ve kötülüğü sembol eder.

koleda

Büyükmandıra Beldesi Belediye Binası önünde toplanan kişiler, binadan çalınan siren sesleri ile Koleda Gecesi’ni kutlamaya başlarlar. Koleda etkinliğine katılan kişiler beyaz çarşaf giyip yüzlerini boyayarak evlerin camlarını çalarak mahalleliyi korkutuyor.

bin yıllık balkan geleneği koleda

Bin Yıldır Devam Eden Gelenek

Koleda Gecesi ile ilgili konuşan Büyükmandıra Belde Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, 5 Ocak günü kutlanan Koleda Gecesi için şu ifadeleri kullandı:

Koleda bizim belde halkının bin yıldır kutladığı gelenek. Kışın soğuk gecelerinde evlerde toplanan yöre halkı korkunç hikayeler anlatarak korkutuluyor. Daha sonra kabak tatlısı pişirip yeniyor. Koleda gecesinde kabak tatlısı yiyenler korkmuyor. Bizde burada bu geleneği canlandırmak için toplandık.

balkan geleneği koleda trakya