Çabuk Acıktıran Yiyecekler

26.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Genel

Bazı besinlerin tok tuttuklarını sanırız ama bilinenin aksine çabuk acıktıran besinler olarak karşımıza çıkarlar.

Çabuk Acıktıran Yiyecekler

Kilo vermek isterseniz fazlaca kilo almak istemiyorsanız bilinçli olarak tüketeceğiniz ürünlerle sağlıklı beslenip, tükettiğiniz ürünlerin sağlıklı formlarını tercih edebilirsiniz. Vücudun yağ yerine şeker yakması, şekere olan ihtiyacımızın artmasına neden olur. Ancak vücudumuzun tekrar yağ yakabilmesi de mümkündür.

Paketlenmiş gıdalardan uzak durmak ve sağlıklı besinleri tercih etmek birçok kişi için işi kolaylaştıran etkenler arasındadır. Yağ yakıcı metabolizmaya sahip olmak, hem fit görünmek hem de daha berrak bir zihinle hareket etmek isteyenler için oldukça ideal bir çözüm olacaktır. Kızartma olarak tüketilen patates de en çabuk acıktıran yiyecekler arasında. Ayrıca sağlık açısından da zararlı olduğu defalarca kanıtlanmış durumda. Bu yüzden sahurda tüketiminden kaçınmakta yarar var.

Deniz’in üzerinde durduğu bir diğer besin maddesi de yaz meyveleri. Kavun, karpuz, üzüm gibi meyveler, sanıldığı kadar masum değil ve içeriğinde belirli miktarda şeker içeriyor. Sahur döneminde bunların tüketilmesi acıkmayı kolaylaştırıyor, ancak iftarda da yemekten hemen sonra alınmaması, 1 saat sonra tüketilmesi gerek. Fast food yemekler, unlu mamüller ve şekerli gıdalar çabuk acıkmanın en büyük sorumluları arasında bulunuyorlar. 

Zira bu tip besinler kan şekerinizin bir anda yukarı fırlamasına neden oluyorlar ve hızlıca yükselen şeker daha sonra düşüş gösterdiğinde, acıkmak da mümkün hale geliyor. Bu ürünlerin yanında pirinç, makarna gibi gıdaların da hızlı bir şekilde acıktıracağı unutulmamalı. Pek çok kişi sadece sağlıksız ürünlerin hızlı acıktırdığını düşünür ancak bu da tam olarak doğru değil. Sağlıklı ürünlerden de sizi hızlıca acıktıracak olanlar var çünkü içinde az lif olan gıdalar kolayca acıkmanıza sebep oluyorlar.

Size biraz aykırı gelebilir ancak süt ürünleri ve peynir de yapılan araştırmalar sonucunda çabuk acıktıran gıdalar içerisine eklendiler. Bunun temel sebebi ise inek sütünde bulunan bir proteinin bağımlılık yaratması ve aslında tok tutmasına rağmen süt ürünü tüketmenize sebep olması. Sık sık süt ürünleri tüketiyor ve yedikçe yemek istiyorsanız bunun sebebi bahsettiğimiz bu protein olabilir. Kilo sorunu yaşayan ve sürekli acıktığından dert yanan kişiler için en uygun çözüm, acıktırmayan yiyecekleri temel beslenme sistemlerine dahil etmek olacaktır. Lifli ve protein bakımından zengin olan yiyecekler tercih edilerek sorunsuz bir süreç yaşayabilirsiniz. 

Sizi en hızlı acıktıracak şeyler arasında bir numarada meyve suyu bulunuyor. Zira meyvenin kabuk ve posasından kurtulduğunuz zaman geriye bol vitamin ve mineralli ancak bir o kadar da şekerli bir sıvı kalıyor. Bu şeker ise bir süre sonra kan şekerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde arttırarak açlığa davetiye çıkarıyor çünkü bu şeker miktarı kandan geldiği hızda çıkıyor. Meyvelerin suyunu sıkmak yerine onları blenderda parçalarsanız daha güzel smoothieler yaratabilir ve posasından da faydalanabilirsiniz.

Çabuk Acıktıran Yiyecekler:

1. Beyaz Ekmek:

Beyaz ekmek lif içermediği ve az miktarda vitamine sahip olduğu için vücudunuzun ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor. Bu nedenle hızlı bir insülin artışına sebep oluyor ve kısa sürede kendinizi aç hissetmeye başlıyorsunuz.

2. Makarna:

Makarna da tıpkı beyaz ekmek gibi lif içermediği ve vitamin açısından zayıf olduğu için sizi tekrar acıktıran yiyeceklerden.

3. Yumurta Beyazı:

Yumurtanın sarısını sevmiyor ve sadece beyaz kısmını tüketiyorsanız muhtemelen çabuk acıkıyorsunuzdur. Yumurtanın sarısı içerdiği doymuş yağlarla hem doyurucu etkidedir hem de A ve B vitaminlerinin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtanın beyazını ve sarısını birlikte tüketmelisiniz.

4. Patates:

Glisemik endeksi yüksek olan patates, özellikle kızartma şeklinde pişirilirse çok çabuk acıkmanıza neden olur.

5. Tuz:

Tuzun sağlığa birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de iştah açıcı özelliğe sahip olması. Tuzlu bir besinin ardından tatlı yeme isteğinin doğması, kan şekerinizdeki dalgalanmalar yüzündendir.

6. Kırmızı Biber:

Kolesterolü önleyici özelliği bulunan kırmızı biber iştah açar. Bu nedenle acı bir yemek yediğinizde doyduğunuzu çok kolay anlayamazsınız.

7. İncir:

Kilo aldırıcı özelliği bulunan incir iştah açar, bu nedenle diyet döneminde tüketmekten kaçınmalısınız.

8. Kahvaltılık Mısır Gevreği:

Yüksek karbonhidrat içeren mısır gevreği ne yazık ki enerji vermiyor. Bu nedenle mısır gevreği yerine yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz.

9. Meyve Suyu:

Meyve suyu sağlıklı olmasına rağmen içerisinde lif olmadığı için tüketiminden kısa bir süre sonra acıkmanıza neden olur. Bu sebeple uzun süre tokluk hissi için meyveleri bütün olarak tüketebilirsiniz.

10. Pirinç Pilavı:

Pirinç yüksek nişasta nedeniyle tıpkı patates gibi kan şekerini hızlı yükseltir, ardından da hızla düşürür. Bu nedenle tekrar yeme isteği oluşturur. Pilav yemek istediğinizde esmer pirinç tercih edebilirsiniz.