Havuç Suyunun Faydaları

28.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Havuç yemeyi sevmiyorsanız, havuzu lezzetli bir meyve suyuna dönüştürerek de faydalarından yararlanabilirsiniz.

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç suyundaki A vitamini göz sağlığı için son derece önemlidir. Düşük ışıkta görmeyi geliştirir ve göz yüzeyini korur. Yaşa bağlı görme hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

kansere yakalanma riskinizi azaltabilecek antioksidan etkiye sahip besinler içerir. Hücre ve DNA'mıza zarar veren serbest radikallerle savaşır. İçeriğindeki diyet lifi de bazı kanser türlerinin önlenmesine yardım eder.

karotenoidler içerir ki bu bileşikler bağışıklık sistemini güçlendiren A vitamini için öncüdür. Vücudu enfeksiyondan koruyan T hücrelerinin çoğalmasını sağlarlar. İçeriğindeki C vitamini bağışıklığı destekler.

Havuç suyunda bulunan C, E ve K vitaminleri cilt sağlığını iyileştirebilir. Antioksidan olan C vitamini, güneşin zararlı ışınlarından korur. Ayrıca kolajen üretimine, hasarlı cildi iyileştirmeye ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. E vitamini de cildinizi güneşten koruyabilir ve iltihabı tedavi edebilir. K vitamini yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynar, bu nedenle yara ve çatlak izlerine yardımcı olabilir.

Havuç Suyunun Faydaları

1. Metabolizmayı Hızlandırır:

Havuç suyu, düşük kalorili ve doyurucu olması nedeniyle daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Havuç suyu safra salgısını arttırarak, metabolizmayı hızlandırır. Safra, yağı parçalayan bir sıvıdır. 2006 tarihli bir çalışmaya göre, safra akışındaki artış, metabolizmayı ve kilo vermeyi hızlandırmıştır.

2. Görmeyi Keskinleştirir:

Havuç yemenin gözler için iyi olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bu iddia gerçekten de doğrudur, çünkü bilimsel gerçeklere dayanmaktadır. Havuç suyu en güçlü antioksidanlardan biri olan beta-karoten (bir A vitamini türü) açısından zengin bir kaynaktır.

A vitamini gözün yüzeyini korumaya yardımcı olur ve görmeyi keskinleştirir. Havuç suyu içmek makula dejenarasyonu, katarakt ve görme kaybı gibi çeşitli göz sorunlarından koruyabilir. Havuç ayrıca ışığın göze zarar vermesini önleyen bir antioksidan olan lutein içerir.

3. Cilt Hastalıklarını İyileştirebilir:

Döküntü veya sedef hastalığı gibi cilt sorunlarınız varsa, beslenme düzeninize havuç suyu ekleyerek cildinizin görünümünü iyileştirebilirsiniz. Havuç iyileştirici özelliklere sahip C vitamini içerir. Cilt yaralanmaları ve travmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Havuçtaki beta-karoten, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandıran deri iltihaplanmasını da azaltır.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Soğuk algınlığı ya da grip, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha fazla görülen sağlık sorunlarıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olmak için havuç suyu içebilirsiniz. Havuç, vücudunuzun serbest radikallerle, hücre hasarlarıyla ve iltihapla savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Havuç suyundaki C vitamini, bağışıklık sisteminizi destekleyerek soğuk algınlığı ve grip mevsimini çok az etkilenerek geçirmenize yardımcı olur.

5. Kanser Riskini Azaltır:

Kanser, hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesi ve çoğalması sonucu gelişen bir hastalıktır. Antioksidanlar hücre hasarını önlemeye yardımcı olduğundan, havuç suyu çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

6. Kolesterolü Düşürür:

Kolesterolü kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız veya kolesterolü ilaçsız kontrol etmek istiyorsanız, diyetinize havuç suyu eklemeyi düşünün. Havuç suyu, mükemmel bir potasyum kaynağı olarak sağlıklı kolesterol seviyesini korumanıza yardımcı olur. Kolesterolü düşürmek, kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

7. Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmenizi Sağlar:

Havuç suyu yüksek miktarda kalsiyum, folat, potasyum, magnezyum ve A vitamini içerdiğinden, hamilik ve hamilelik sonrasında oldukça faydalıdır. Kalsiyum, anne karnındaki bebeğin güçlü kemikler ve kıkırdak geliştirmesine yardımcı olurken, folat doğum kusurlarını önler. Sağlık otoriteleri, hamile ve emziren kadınların günde 1000 miligram kalsiyuma ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Havuç suyundaki C vitamini ve A vitamini, hamilelikte güçlü antioksidanlar olarak görev yapar. Bu vitaminler hem anne hem de bebeği serbest radikallerden korur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon riskini azaltır.

8. Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir:

Havuç suyundaki beta-karoten, bilişsel işlevi arttırabilir ve yaşa bağlı hafıza problemleri ve bunama riskini azaltabilir. Oksidatif stres, beyin hücresi hasarına bağlıdır ve beyin ve sinir hücreleri yeniden üretilmemesi sonucu ortaya çıkar. Havuçta bulunan beta-karoten, beyin fonksiyonlarını güçlendirebilir ve hafızayı geliştirebilir.

Havuç suyunun faydaları yukarıda yazılanlarla sınırlı değildir. Daha birçok faydası olan bu harika sebzeyi, sonbahar ve kış ayları boyunca sofranızdan ve meyve saati menüsünden eksik etmemeye gayret gösterin.