Çocuk Hastanelerini Süsleyen Çizimler

28.11.2020 / Sağlık / Kültür / Sanat

Hastaneler ne kadar steril olsa da ve personeli ne kadar sıcakkanlı davransa da, çocuklar için korkutucu ortamlar olabiliyor.

Çocuk Hastanelerini Süsleyen Çizimler

Çevresel stres kaynaklarını hafifletmeye yardımcı olmaya çalışan RxART organizasyonu, hastane alanlarını yeniden dekore etmek için ünlü sanatçılarla ortaklık yapıyor. Yakın zamanda yapılan bir iş birliğinde, ünlü Japon sanatçı Takashi Murakami, Washington DC'deki Children's National Hospital'da bir bilgisayarlı tomografi odasını gülümseyen çiçek tasarımlarıyla süslemek için RxArt ile birlikte çalıştı. Hastanedeki binlerce genç hasta artık uzun taramalardan geçerken, harika pop art çiçekleriyle karşılanacak.

takashi murakaminin superflat ikonu gülümseyen çiçeklerle dizayn edilmiş tomografi odası

Hastane odasını kaplayan çizimler, Murakami'nin 1980'lerde geliştirdiği özgün motiflerinden biridir. Bu gülümseyen çiçekler, adını, popülaritesini ve sanat ruhunu Murakami'ye borçlu olan Superflat sanat hareketinin simgesidir. Superflat, Edo dönemine ait tahta baskılar gibi geleneksel düz Japon kompozisyonlarına dayanmaktadır.

Murakami'nin savaş sonrası tüketim kültürü, güzel sanatlar, anime ve mangaya duyduğu hayranlıkla oluşturduğu bu post modern sanat hareketi, disiplinli ve yaratıcı bir ruhu yakalamak adına birçok çizer, müzisyen ve moda tasarımcısını bir araya getirmiştir.

Usta sanatçının yeniden dizayn ettiği bilgisayarlı tomografi odasına tedirgin bir şekilde gelen misafirler, her ne kadar prestijli bir sanatçı enstalasyonunun huzurunda olduklarını bilmeseler de, onlara bakan dost canlısı çiçekleri kesinlikle takdir edeceklerdir. Zaten RxART'ın hastane alanlarını güzelleştirme misyonu da bu fikre dayanır. Sanatın takdir edilmesi beklenmez ve gerekmez. Yalnızca sanatın ne denli iyileştirebilir bir yanı olduğunu göstermek amaçlanır.

RxART’ın bu konu üzerine yoğunlaştığı daha fazla iş birliği ve çalışmayı görmek için web sitesini ziyaret edebilir ve büyük sanatçı Murakami’nin diğer çalışmalarını da incelemek için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Rxartın işbirliği ile yeniden dekore edilen Washington DCdeki Childrens National Hospital