Hafızayı Güçlendiren Besinler

13.9.2018 / Sağlık

Gün içerisinde yaşadığımız birçok olaydan dolayı hafızamız olumsuz yönde etkileniyor. 

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hemen hemen herkes son zamanlarda unutkanlık problemi yaşıyor. Peki hafızanızı doğal yöntemlerle nasıl güçlendireceğinizi biliyor musunuz?

Günlük hayatta iş temposu, stres gibi birçok etkenden kaynaklı olarak hafızamızda zayıflama meydana gelebiliyor. Beslenme şeklimiz ise beynimizin çalışma temposunu ve verimliliğini arttırıyor. Doğru besinler ile güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

Yumurta

Beynimiz için olmazsa olmaz besinlerden bir diğeri olan yumurta, günde 1 adet tüketildiğinde beynimizin protein ihtiyacını karşılamaktadır. İçerisindeki protein miktarı anne sütü ile eş değer olan yumurta, beyin hücrelerini geliştirir.

Kara Üzüm

Kan yapıcı ve vücudumuzun demir eksikliğini gideren kara üzüm, aynı zamanda beynimiz için de çok ideal bir besin kaynağıdır. Bir avuç kara üzüm, beynimizin verimini arttırması için gerekli olan tüm mineralleri sağlıyor.

Ananas

C vitamini bakımından zengin olarak bilinen ananas, içerdiği antioksidan ve minarellerden dolayı beynimiz için olmazsa besin kaynağıdır. Gün içerisinde iki dilim ananas tükettiğiniz zaman günlük lif kaynağınızı karşılamış olursunuz.

Balık ve Ceviz

Besin planınızdan eksik etmemeniz gereken balık ve ceviz, içerisinde bol miktarda omega 3-6 yağ asidi barındırır. Gün içerisinde 3 adet ceviz tüketmeniz, unutkanlık probleminizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Mevsimine uygun tüketilen balık ile, omega 3-6 yağları haricinde beynimiz için ideal bir protein kaynağıdır. Hafta da en az 2 defa tüketilmesi gerekir.

Yer Fıstığı

Beynimizin gelişmesi için en önemli besinlerden bir tanesi de yer fıstığıdır.  Kolin açısından zengin olan yer fıstığı, nörotransmitterleri destekleyerek, beynimizin daha güçlü çalışmasını sağlamaktadır. Yer fıstığı tüketimi unutkanlığınıza da çözümdür.