Bitkisel Yağ Çeşitleri

2.10.2019 / Sağlık / Genel

Sadece bitkisel kaynaklardan elde edilen yağlar, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile fabrikasyon işlem görerek uzun ömürlü olabiliyor.

Bitkisel Yağ Çeşitleri

Fabrikasyon ilşlem gören yağ, kimyasal içerikler ile güçlendirilerek ömrü uzatıldığı gibi, fabrikasyon işlemi görmeyen yağlara göre insan hayatını olumsuz etkiliyor.

Günümüzde doğal yollarla elde edilen bitkisel yağlar, takviye gıda olarak tüketilebilir. Her besinin fazlası zarar olduğu gibi yağların da fazlasının tüketilmesi zararlıdır. Fakat fabrikasyon işlem görmüş yağlar, doğal yollarla elde edilen yağlara göre her zaman daha çok zararlıdır.

bitkisel yağlar

Bitkisel Yağ Çeşitleri

bitkisel yağlar

Bitkisel Yağların Zararları Nelerdir?

Bitkisel yağların da bazı zararları vardır. Bitkisel yağların bir kısmında doymuş yağ oranı yüzde 50’lere kadar çıkmaktadır.

Doymuş yağ oranı en az olan zeytinyağı tüketimine bile dikkat edilmesi gerekiyor. Yüzde 13 gibi küçük bir oranda doymuş yağ oranına sahip olan zeytinyağının fazla kullanımı kalp damarlarının tıkanmasına ve beraberinde ciddi hastalıkların gelmesine sebep olabilir.

bitkisel yağlar

Bitkisel Yağlar Nasıl Saklanmalı

Bitkisel yağlar, diğer gıdalara oranda daha uzun süre bozulmadan kalabilirler. Bitkisel yağların bozulmadan uzun süre besin değerlerini koruması da sizin elinizde olan bir durumdur.

Bitkisel yağlarınızı kesinlikle karanlık ve ışık almayan ortamlarda saklamalısınız. Ortalama 18 derece sıcaklıkta muhafaza etmeniz gerekiyor. Cam şişede saklarsanız bitkisel yağlarınızın ömrü biraz daha uzun olur.