Karanfil Yağının Faydaları

9.10.2018 / Sağlık

İçerisinde mineral, demir, hidroklorik asit, potasyum, C ve A vitaminlerini barındıran Karanfil, ülkemizde dört mevsim yetişen bir şifalı bitki türüdür.

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil yağının en çok bilinen faydası diş ağrısına ve diş eti hastalıklarına iyi gelmesidir. Bu yüzden birçok marka diş macunu yapımında karanfil yağı kullanmaktadır. Karanfil yağının faydaları geniş bir yelpazeye sahiptir.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Diş Bakımında Karanfil: En çok diş bakımında kullanılan karanfil yağı, antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür. Diş ağrılarında, ağız ülserine, diş eti iltihaplanmalarına, boğazda oluşan şişliğe ve tüm diş bakımına iyi gelen şifalı bitki karanfil yağı aynı zamanda su ile karıştırarak ağza yapılan gargara ile dişlerin rahatlamasına yardımcı olur.

Parfüm Esansı Olarak: Severek kullandığınız parfümleri üreten firmalar, baharatlı koku oluştururken karanfil yağından kullanırlar.

Enfeksiyonlara Doğal Çözüm: İçerisindeki antiseptik özelliğinden dolayı, böcek sokmaları, yara, uyuz, mantar ve isilik sorunlarında doğal bir tedavi yöntemi olarak da bilinir. Fakat cildiniz hassas ise keskin olan karanfil yağını seyrelterek kullanmanızı öneririz.

Karanfil Yağının Saça Faydaları: Karanfil yağını saç diplerine zeytinyağı ile incelterek uygulayın. Ardından yarım saat bekleyin ve durulayın. Bu işlemi haftada bir uyguladığınız zaman kuruluktan dolayı kırılan saçları onarılmış ve eskisinden daha sağlıklı olmuş olacaktır.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları: Karanfil yağı, özellikle sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri azaltır. Kırışıklık ve lekelerin giderilmesinde de etkilidir.

Depresyon ve Uykusuzluğu Yararı: Bitkisel şifalı bitki olan karanfil yağı hem stresi azaltır hem de afrodizyak etkisi bulunur. Dikkat dağılmalarına, uyku düzensizliklerine ve stresin azaltılmasında başarı sağlayan karanfil yağını yeterli miktarda kullanmak önemlidir.

Karanfil Yağının Baş Ağrılarına Yararı: Tuz ile karıştırarak ağrıyan baş bölgesi ovulduğunda ağrının hafiflediğini göreceksiniz. Vücuda verdiği serinlikle rahatlama sağlanmasına yarayan karanfil yağından 1 – 2 damla sürmek yeterlidir.

Karanfil

Karanfil Yağının Güzellik ve Cilt Bakımında Kullanım Alanları

 • Mantar etkilerini azaltır.
 • Saç köklerinde oluşan kepeklenmeleri azaltır.
 • Yemek sonrası tüketildiğinde dişlerin ağrıması engellenir.
 • Ciltte oluşan kabarmaların azalmasında etkilidir.
 • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Dilin ucuna çok az değdirdiğinizde kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olur.
 • Burun tıkanıklıklarında buğu ile etki sağlar.
 • Karanfil yağı cilde uygulandığında kas ve romatizma ağrılarını dindirir.
 • Uçuklara sürüldüğünde kısa zamanda iyileşmesini sağlar.

Karanfil Yağının Kullanım Şekilleri

Kozmetikte: Losyon ve krem üreten firmaların en çok tercih ettiği bitkisel yağdır. Aromaterapi olarak kullanılan karanfil yağı ile cilde masaj yapmak kişiyi gevşeterek rahatlatır. Kasların yumuşamasını sağlar ve stresi üzerinizden alır.

Sigaralarda: Birçok ülkede sigara üretiminde kullanılan karanfil yağı artık ülkemizde de tercih ediliyor. Emsallerine göre daha az zararı olduğu düşünülerek tercih ediliyor.

Sabun üretiminde: Sabun üretiminde de kullanılan karanfil yağı kullanıldığında mikropların ölmesini sağladığı için antiseptik olarak tercih ediliyor.

Karanfil

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

 • Zeytinyağı ( 100 ml )
 • Karanfil ( 100 gr )

Hazırlanışı: Cam bir kavanoza zeytinyağı ve karanfilleri ekleyin 2 hafta süresince ağzı kapalı halde güneş gören bir yerde bekletin. Süre sonunda ağzını açmadan tencereyi su ile doldurup içine kavanozu koyun ve ısınana kadar bekleyin. Ardından süzdürün ve temiz bir kavanoza ilave edin. Karanfil yağınız hazır. Pamukla cildinizi temizleyebilir ya da masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.

Karanfil Yağının Zararları

 • Hassas ciltlere sahip kişiler seyreltmeden karanfil yağını kullanmamalıdır.
 • Aşırı kullanım sonucunda karaciğere ve sindirime zarar verir.

Ayrıca Bakınız