Derin Deniz 4K Yaşam Videosu

03.06.2020 / Bilim / Teknoloji / Çevre

Schmidt Okyanus Enstitüsü sayesinde derin denizdeki yaşam hakkında yepyeni bir bakış açısı elde etme şansını yakalıyoruz.

Derin Deniz 4K Yaşam Videosu

Hint Denizi'nin derinliklerini keşfettikten sonra, Ningaloo Kanyonlarının 4K görüntülerini yayınlayan Schmidt Okyanus Enstitüsü (Schmidt Ocean Institute), Avustralya'nın batı kıyısında yer alan ve daha önce ziyaret edilmemiş olan bu alanda inanılmaz bulgulara rastladılar.

4k indian ocean ningaloo

Kanyonlar, su altında 14.750 feet'e kadar inebilen, uzaktan kumandalı bir sualtı aracı olan ROV tarafından görüntülendi. Bu, herhangi bir insanın dalış yapabileceğinden çok daha derin bir nokta. ROV da teknolojik olarak kendisine benzerlik gösteren diğer insan yapımı araçlara göre deniz altında çok daha uzun süre kalabilme özelliğine sahip.

Yayınlanan görüntüler sadece hipnotize etki yaratacak kadar etkileyici olması yönüyle değil, aynı zamanda bilimsel olarak da önemli bir yere sahip. Videoda yakalanan birçok hayvan daha önce hiç görülmedi ve araştırmacılar filmde içerisinde onlarca yeni tür olduğunu açıkladı.

Bu görüntülerin şimdiye kadar bilinenden çok da farklı olmayacağını düşünen bilim insanlarından biri olan Batı Avustralya Müzesi'nden Dr. Nerida Wilson, “Gördüklerimiz bizi çok şaşırttı ve bu gerçekten bilim adına önemli bir adım.” diye düşüncelerini ifade ederken, Batı Avustralya Müzesi'nde su zoolojisi başkanı ve baş araştırmacı Dr. Lisa Kirkendale, “Bu örnekler pek çok tür için derinlemesine araştırma imkanı sunacak.” diye ekliyor.

Schmidt Okyanus Enstitüsü'nün paylaştığı görüntüler sayesinde, herkes derin deniz ve orada yaşayan canlılar hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve su altında yaşamın hipnotik güzelliğinin keyfini sürün.