Dünyanın En Büyük Mozaiği Türkiye'de

10.11.2021 / Kültür / Sanat / Tarih

Tarihin bir parçasına göz atabileceğiniz ve aynı anda konaklayabileceğiniz Museum Hotel Antakya doğal ve benzersiz bir deneyim sunuyor.

Dünyanın En Büyük Mozaiği Türkiye'de

Antik Akdeniz ve Yakın Doğu'da mozaik zeminler bol miktarda bulunurdu. Tapınaklarda, kiliselerde ve özel evlerde yer alan mozaikler mitolojiden sahneleri resimliyordu veya geometrik motiflerle şekillendiriliyordu. Modern geliştiriciler, İtalya veya Türkiye gibi yerlerde kazı yaparken bu zeminlerle sıklıkla karşılaşmaktadır.

2010 yılında, Türkiye’nin Antakya ilinde yeni bir otelin temellerini kazan işçiler özellikle etkileyici bir mozaikle karşılaştı. 9 bin fit kare büyüklüğündeki bu eser, şimdiye kadar bulunmuş dünyanın en büyük ve bozulmamış mozaik olarak kayıtlara geçti. Bilim adamları, binlerce küçük taş tesseradan hazırlanmış karmaşık geometrik ve figürlü tasarımlara sahip bu Antakya mozaiğinin, bir zamanlar antik Antakya'da inşa edilen büyük bir kamu binasının zemini olduğunu tahmin ediyor.

Otel şantiyesinin altındaki bu muhteşem antik döşemenin keşfiyle birlikte dünya çapında bir ilk de gerçekleşmiş oldu; bir müze otel. Arkeologlar, hem antik zemini koruyacakları hem de konukların esere göz atabilecekleri bir bina tasarlanmasına yardımcı oldu.

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 1

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 2

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 3

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 4

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 5

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 6

Museum Hotel Antakya Dünyanın En Büyük ve Bozulmamış Mozaiği 7