Dünyanın En Şanslı Kadını: Joan Ginther

14.09.2022 / Eğlence / Genel

Birçoğumuz piyangoyu bir kere bile kazanamamışken Amerikalı Joan Ginther, 4 kez piyangodan büyük ikramiye kazanmayı başarmıştır.

Dünyanın En Şanslı Kadını: Joan Ginther

1993 yılında ilk kez piyangodan 5.4 milyon dolar kazanan Ginther, bir sonraki talihli kazancını 2006 yılında yaşadı. Holiday Millionaire kazı kazanından 2 milyon dolar kazandı.

Talih kuşu, Ginther’i 2008 yılında da ziyaret etti ve 3 milyon dolar kazandırdı. Şanslı kadın için bu son değildi. 4. kez piyango oynayan kadın 2010 yılında 10 milyon dolar daha kazanarak toplamda piyangolardan 20.4 m,lyon dolar kazanmış oldu.

Associated Press tarafından sorulan matematikçilere göre, bu kadar çok kez kazanma ihtimali 18 çarpı 10 üzeri 24'tü. Harper’s yazarı Nathaniel Rich’e göre ise bir insanın dört kez büyük ikramiyeyi tutturma olasılığı 18 septilyonda birdi.

Rich’in bu konuyla ilgili şüpheleri vardı. Çünkü Ginther, Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmış bir matematik profesörüydü. Hal böyle olunca, kendisinin istatistik alanında uzmanlaştığı da aşikârdır. İşte tam da bu yüzden, Ginther’ın bir şekilde piyangoda kazanan rakamların nasıl belirlendiğine ilişkin algoritmayı çözmüş olabileceğini iddia ediliyor.