Dünyanın En Zehirli Örümceği: Huni Yuvalı Örümcek

05.01.2024 / Çevre / Genel

Agelena Labyrinthica (Huni Yuvalı Örümcek), Agelenidae familyasından Palearktik bölgede yayılmış bir örümcek türüdür.

Dünyanın En Zehirli Örümceği: Huni Yuvalı Örümcek

Ördüğü ağdaki huni biçimli yollar bir labirenti andırdığı için bu örümceğin adına “Huni Yuvalı Örümcek” denmektedir. Almanya'da 2011 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

İlk kez 1757 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından Araneus labyrinthicus adıyla tanımlanan tür 1831 yılında Sundevall tarafından Agelena labyrinthica adıyla revize edilmiştir.

huni yuvalı örümcek

Geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın Sidney kentinde dünyanın en zehirli eklem bacaklılarından “huni yuvalı örümceğin” en büyük erkek örneği bulundu.

Avustralya Sürüngen Parkı, insan tırnağını delebilecek dişlere sahip olduğunu belirttiği örümceğin Sidney’in yaklaşık 80 kilometre kuzeyindeki Central Coast’ta bulunduğunu bildirdi.

Uzmanlar, ‘Herkül’ adı verilen ölümcül huni yuvalı örümceğin, ülkede şimdiye kadar bulunan en büyük erkek örnek olduğunu belirtti.

7.9 santimetre uzunluğundaki Herkül, parkta 2018’de bulunan ‘Colossus’ adlı erkek huni yuvalı örümceğin rekorunu kırdı.

Herkül’ün, parkın 1981’den bu yana sürdürdüğü panzehir programına katkı sunması bekleniyor. Bu örümcekler, panzehir üretiminde gerekli zehir için sağıma tabi tutuluyor.

Ortalama 1 – 5 santimetre boylarında olan huni yuvalı örümcekler içerisinde şimdiye kadar en büyüğü bulundu. Bölgede dişi huni yuvalı örümcekler de yer almasına rağmen, tıbbi olarak zehir sağımı yapılamıyor. Dişi huni yuvalı örümcekler ölümcül olmadığından dolayı erkek huni yuvalı örümceklerin zehirleri sağılıyor.