Ege ve Akdeniz'de Aslan Balığı İstilası

3.1.2019 / Çevre / Genel

Tropikal bölgelerde okyanusta yaşayan bir tür olarak bilinen Aslan Balığı, Süveyş Kanalı’ndan Ege’ye gelerek yeni bir yaşam alanı oluşturdu.

Ege ve Akdeniz'de Aslan Balığı İstilası

Ülkemizde daha çok estetik görünümü dolayısıyla akvaryum balığı olarak kullanılan, aslen Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu’nda yaşayan zehirli bir cins olan Pterois, yani Aslan Balığı, günümüzde çevrecilerin savaş açtığı bir tür.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (National Oceanic and Atmospheric) tarafından yapılan araştırmada, bu türün Ege ve Akdeniz’e göç etmesinde ve bu bölgelerde yaşama imkanı bulmasında, Küresel Isınma ile birlikte deniz sularının ısınmış olmasının büyük bir etkisi olduğu söyleniyor.

Büyük Okyanus ve Hint Okyanusunda yaşayan zehirli bir cins olan Pterois, yani Aslan Balığı, görselleri, fotoğraf galerisi

Yılda 2 milyon yumurta verebilme kapasitesine sahip olmasından dolayı çok hızlı bir şekilde yayılması diğer türler için tehlike oluşturuyor. Oregon Devlet Üniversitesi’nin “yok edici” olarak adlandırdığı bu tür, özellikle küçük balıkların ve yumuşakçaların soyunun tükenmesine neden oluyor. Ayrıca zehirli yapısı insanlar için de tehlike oluşturuyor. Her ne kadar, bugüne kadar Aslan Balığı zehirlenmesi sebebiyle oluşan bir ölüm raporu olmasa da, uzmanlar ölüme yol açabilecek bir zehre sahip olduğunu vurguluyor.

Bu türle mücadele içinse iki yöntem önerilmekte. Birincisi, köpek balıklarının eğitilerek bu türü tüketmelerinin sağlanması. İkincisi ise test edip onaylanan harika lezzetinin, daha çok restoranda satışa sunulması için gerekli adımların atılması. Pek tabi insanların tüketmesi için.

aslan balığı yenir mi, aslan balığı zehirlimi, aslan balığı akdeniz, aslan balığı zehri, aslan balığı görselleri

Yani, siz de bu tehlikeli türe açılan savaşta bir katkınız olsun istiyorsanız, size en yakın restorana gidip oldukça uygun bir fiyata hemen siparişinizi verebilirsiniz.

Ayrıca, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV)’ın “Aslan balığı Akdeniz'de” videosunu izleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilir ya da hayran olunası güzelliğini daha yakından görmek için Aslan Balığı” fotoğraf galerisini ziyaret edebilirsiniz.