Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

17.07.2023 / Sağlık / Genel

Söz konusu sağlık olduğunda insanların farklı sorunlarla karşılaşma riski her daim vardır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olmanın en etkili yollarından bir tanesi tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaktır.

Eğer hem kendinizin hem de sevdiklerinizin geleceğini güvence altına almak istiyorsanız siz de hemen bir tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak olası sağlık sorunlarına karşı kendinizi her daim hazırlıklı ve güvende hissedebilirsiniz. Peki tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, ne işe yarar ve neleri kapsar? Gelin, hep birlikte bakalım.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Nedir, Ne İşe Yarar?

TSS olarak da bilinen tamamlayıcı sağlık sigortası, halihazırda Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak sigortalı olan kişilerin SGK anlaşması olan özel hastanelerde de sağlık hizmeti alabilmesini sağlayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında kişiler SGK anlaşmalı özel hastanelerde katılım payı dışında herhangi bir ek ücret ödemeden tahlillerini gerçekleştirebilir, muayenelerini olabilir ve daha pek çok farklı sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir

Unutmamak gerekir ki salt SGK'nın sunduğu sağlık hizmetleri her özel hastanenin maliyetini karşılamayabilir; bu noktada da tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girer. TSS sahibi sigortalılar, nitelikli ve SGK anlaşmalı bir özel hastaneden hizmet alabilirler, bunu yaparken de dudak uçuklatan özel hastane ücretlerini ödemek zorunda kalmazlar. Aslında tamamlayıcı sağlık sigortası ne işe yarar sorusunun cevabı da burada gizlidir; tamamlayıcı sağlık sigortası, hem ayakta hem yatarak tedavi hizmetleri söz konusu olduğunda SGK'nın karşılayabildiği bedelin bir nevi üstünü tamamlayan bir poliçe niteliği taşır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler, hem kendilerini hem de sevdiklerini daha güvenli ve en önemlisi de daha sağlıklı bir geleceğe hazırlayarak olası ve beklenmedik sağlık sorunlarına anında çözüm oluşturarak özellikle maddi açıdan rahat edebilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Bu sigorta türüne dair en çok merak edilen bir diğer soru da tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar sorusu olmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri yatarak tedavi veya ayakta artı yatarak tedavi seçeneklerinden oluşur.

Yatarak tedavi teminatları kapsamında ameliyat, diyaliz, radyoterapi, yoğun bakım, hastane odası ve refakatçi giderleri gibi masrafları kapsar. Ayakta tedavi teminatları ise standart olarak doktor muayenesi, tahliller ve tetkikler gibi masrafları karşılar. Bilmekte fayda vardır ki tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken, bu sigortayı yaptırdığınız sigorta şirketinin size sunacağı paketler göz önünde bulundurularak bu kapsamlar özelleştirilebilir, genişletilebilir ve kişiselleştirilebilir. Unutmamak gerekir ki paket kapsamları arttıkça ve farklılaştıkça elbette tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları da buna göre değişkenlik gösterecektir. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar sorusunun cevabına yakından bakarak ayakta tedavi teminatlarını ve yatarak tedavi teminatlarını detaylı olarak inceleyelim.

TSS Dahilindeki Yatarak Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil teminatların ilki yatarak tedavi teminatıdır. TSS yatarak tedavi teminatı kapsamında hastaneye 24 saat ve üzeri bir süre için yatış yapmanızı gerektiren tüm durumlar yer alır ve poliçe dahilinde tüm yatış ve tedavi masrafları karşılanır. Ameliyat ücretleri, ameliyat öncesi ve sonrası yapılan kontrol ve tetkikler, diyaliz, kemoterapi, radyoterapi ve refakatçi giderleri TSS yatarak tedavi teminatı içerisinde yer alan başlıca kalemlerdir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı

Bu bağlamda tamamlayıcı sağlık sigortası ameliyatı karşılar mı sorusunun cevabını da evet olarak vermek mümkündür. Her ne kadar tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine ayakta tedavi teminatını tek başına dahil etmek mümkün olmasa da, yatarak tedavi teminatını tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine dahil etmek mümkündür.

TSS Dahilindeki Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Ayakta tedavi teminatı kapsamına sonradan oluşan, tedavisi 24 saatten az süren sağlık giderleri girer. Kulak burun boğaz, göz, dahiliye gibi farklı branşlardan alacağınız doktor muayeneleri bu kapsam dahilindedir. Bununla birlikte muayene olduğunuz branş ve doktorun sizden isteyeceği tahlil ve tetkik ücretleri de yine tamamlayıcı sağlık sigortasının ayakta tedavi teminatı kapsamına girer. Kısacası ayakta yapılan tüm muayene hizmetleri, röntgenler, laboratuvar tetkik ve tahlilleri, MR, tomografi ve fizik tedavi hizmetleri, TSS ayakta tedavi teminatları kapsamındadır.

Unutmamak gerekir ki her sigorta poliçesinde olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortası için de poliçeyi farklılaştırmak ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı sağlık hizmetlerinin de kapsanmasını istemek olasıdır. Psikolojik tedavilerden diş hizmetlerine, check-up'tan diyetisyen hizmetlerine kadar farklı ek teminatları paketinize dahil edebilir ve tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizi kişiselleştirebilirsiniz. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki çoğu sigorta şirketi, daha önceden belli olan ve geçmişten gelen hastalıklar için ameliyat masrafları başta olmak üzere o hastalığa dair tüm sağlık giderlerini kapsam dışında tutar, ancak poliçeyi yaptırdıktan sonra ortaya çıkan hastalıklara dair tedaviler TSS'ye dahildir.

Siz de hemen şimdi 12 taksit imkânıyla Hepiyi Sigorta üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırabilir, ücretsiz check up hizmeti ile sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.