Esrarengiz Lezzet: Avokadolu Sandviç

27.9.2018 / Yiyecek / İçecek

İlk duyduğunuzda kulağa oldukça zengin işi gelebilecek hatta bazılarınıza “biz Anadolu çocuğuyuz, ne anlarız avokadodan mavokadodan” dedirtecek bu sandviç, aslında tadı damağınızda kalacak bir lezzet.

Esrarengiz Lezzet: Avokadolu Sandviç

Çok değil, tanesi 3 ile 7 TL arası değişen bu meyve, Orta Meksika’nın verimli tropikal alanlarından, ülkemizde Akdeniz’de ve nadiren de olsa Doğu Karadeniz’de yetiştirilebilen bir ürün. Armudun iyisini ayı, avokadonun iyisini timsah yediği için, bu meyveye yer yer timsah armudu da denmiş. En önemli özelliği çok besleyici olması ve sağlık sektöründe de kullanılması. 100 gramlık bir avokadonun, aynı değerdeki bir muza oranla %35 daha fazla potasyum içermesi ve B, E ve K vitaminleri açısından en zengin meyvelerden biri olması bunun asıl sebeplerinden.

E daha ne olsun işte. Sağlık için servetler harcamanıza gerek yok. Bir avokadolu sandviçle hayatınıza enerji katabilirsiniz. İşte tarifi:

Malzemeler:

Krem peynir

- Avokado

- Ekmek

- Taze fesleğen

- Karabiber

- Sarımsak

- Domates

Hazırlanışı:

Avokadomuzun içini çıkarıp güzelce ezme haline getiriyoruz. Ekmekleri kızartıyoruz ve sürülme kıvamına gelen avokadomuzu ekmeğin üzerine güzelce yayıyoruz. İsteğe bağlı olarak, lezzet kattığı için taze fesleğenleri üzerine yatırıp, onların da üzerine krem peyniri sürüyoruz. Dikeyinden kesilmiş ince bir domates dilimini de uygun bir alana yerleştiriyoruz. Az biraz da karabiber sarımsak ekledik mi, doymayın lezzetine.

Avokadolu sandviç yemedik de demezsiniz artık. Maharetinizle sevdiklerinizi etkilemek de cabası. Hadi afiyet olsun :)